Rusko dalo na podporu rublu už téměř dva biliony korun | E15.cz

Rusko dalo na podporu rublu už téměř dva biliony korun

Ruský rubl (ilustrační foto)
Ruský rubl (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská centrální banka loni v rámci intervencí na podporu domácí měny vynaložila 76,1 miliardy dolarů (1,8 bilionu korun) a 5,4 miliardy eur (přes 150 miliard korun). Vyplývá to z údajů, které dnes banka zveřejnila.

Ruská měna se spolu s tamní ekonomikou dostala pod značný tlak v důsledku ukrajinské krize a klesajících cen ropy. Rubl se loni navzdory intervencím centrální banky propadl vůči dolaru o 41 procent, vůči euru se jeho kurz snížil o 34 procent.

Propad kurzu ruské měny vyvolal v posledních týdnech loňského roku mezi Rusy paniku provázenou prodejem rublů a nákupy zboží v obavě ze zdražování. Panika dosáhla vrcholu zhruba v polovině prosince, kdy ruský rubl během pouhých dvou dnů ztratila až čtvrtinu hodnoty.

Ruská centrální banka v polovině prosince ve snaze zastavit pokles kurzu rublu a zmírnit inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu o téměř sedm procentních bodů na 17 procent. Spotřebitelské ceny v Rusku se loni podle předběžných údajů zvýšily o 11,4 procenta, což je nejprudší tempo od finanční krize v roce 2008.

Vývoj kurzu rublu k dolaru

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.