Saúdská Arábie čeká ustálení ceny ropy kolem 60 dolarů, pokles ustojí | e15.cz

Saúdská Arábie čeká ustálení ceny ropy kolem 60 dolarů, pokles ustojí

Těžba ropy v Texasu (ilustrační foto)
Těžba ropy v Texasu (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Ed Schipul via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Saúdská Arábie si myslí, že ceny ropy by se mohly stabilizovat kolem 60 dolarů za barel, což je úroveň, kterou by tato i další ropné země kolem Perského zálivu bez větších problémů vydržely. Ceny ropy na trhu se nyní pohybují kolem 70 dolarů za barel. Zpráva naznačuje, že nejvlivnější člen kartelu OPEC nebude navrhovat omezení těžby ani při dalším poklesu cen.

Minulý čtvrtek OPEC rozhodl, že na letošní propad cen nijak nezareaguje, což vedlo k dalším ztrátám. Ceny ropy se počátkem tohoto týdne propadly na více než pětiletá minima a severomořská ropa Brent klesla až k 67 dolarům za barel. To je 40 procent pod letošní červnové maximum.

Rozhodnutí členů OPEC ukázalo, jak rychle se musí ropný kartel přizpůsobovat změnám na trhu, vyvolaným prudkým vzestupem těžby břidlicové ropy ve Spojených státech spolu s útlumem globální poptávky. Ještě počátkem listopadu činitelé OPEC mluvili o tom, že 70 dolarů za barel by byla úroveň, při níž by v řadách kartelu propukla „panika“.

Krátkodobé ztráty lze přežít

Arabské státy Perského zálivu „nemají cenový cíl a kdyby ceny ropy klesly pod 60 dolarů, nebylo by to nadlouho“, řekl listu The Wall Street Journal jeden z činitelů v oblasti. Rijád před čtvrtečním zasedáním údajně zvažoval návrh Venezuely na výrazné snížení těžebního limitu. Taková alternativa ale padla, když Rusko, které je největším světovým těžařem, odmítlo podílet se na snížení produkce, uvedly zdroje.

To dodalo Saúdské Arábii a jejím sousedům argumenty k prosazení nečinnosti s cílem zachovat si podíl na trhu a vytlačit z něj dražší zdroje. Saúdský ministr pro ropu Alí Nuajmí se nakonec podle zdrojů rozhodl, že bude lépe vydržet krátkou bolest, než riskovat dlouhodobou ztrátu tržního podílu. „Trh se nakonec sám stabilizuje,“ řekl prý Nuajmí a přesvědčil o tom také ostatní. Prudké snížení produkce by naopak stálo OPEC podíl na trhu, aniž by zaručilo oživení cen, argumentoval Nuajmí.

Nuajmí svým protějškům řekl, že období nižších cen donutí těžaře s vysokými náklady, například firmy těžící ropu z břidlic, aby svou produkci sami omezili. Podle ministra by se tak mohl obnovit trend růstu cen ve druhé polovině příštího roku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery