Saúdská Arábie opět vzala Rusku prvenství na čínském trhu ropy | E15.cz

Saúdská Arábie opět vzala Rusku prvenství na čínském trhu ropy

Ropná rafinérie (ilustrační foto)
Ropná rafinérie (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: user via Flickr

ČTK

Saúdská Arábie minulý měsíc opět vzala Rusku prvenství v exportu ropy do Číny a Rusko v říjnu předstihla i Angola. Vyplývá to z údajů čínské celní správy. Čína se stala předním bojištěm ropných vývozců, kteří v situaci propadu cen a vysokého převisu nabídky svádějí boje o trhy.

Největší světový vývozce ropy dodal Číně v říjnu 3,99 milionu tun ropy, o 0,8 procenta více než v září. Ruský export se naopak snížil o 16 procent na 3,41 milionu tun a Angola svůj export do Číny zvýšila o 27 procent na 3,64 milionu tun. Dalšími velkými exportéry ropy do Číny jsou Irák a Omán. Saúdská Arábie letos Rusku přepustila prvenství na čínském trhu v květnu a září. V prvních deseti měsících se ale na čínském dovozu ropy podílela 15 procenty ve srovnání s 12 procenty Ruska.

“Saúdská Arábie nikdy nepřestala bojovat o podíl na trhu Číny a Asie jako celku,“ řekli agentuře Bloomberg analytici čínské konzultační firmy SCI International. „Rok poté, co Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) oznámila politiku na ochranu svého podílu na trhu, se zdá, že jejich strategie funguje,“ dodali.

Ceny ropy se za poslední rok a půl propadly o více než polovinu. Jejich pokles se zrychlil poté, co se OPEC loni v listopadu rozhodla zachovat produkci beze změny, aby vzala podíl na trhu producentům s vyššími náklady.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.