Sázky proti dolaru sílí, důvěra v americkou měnu je nejnižší za dva roky | E15.cz

Sázky proti dolaru sílí, důvěra v americkou měnu je nejnižší za dva roky

Dolary, ilustrační foto
Dolary, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Zdeněk Pečený

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stále více investorů se chce přiživit na trendu, který s příchodem letošního roku predikoval málokdo – klesajícím dolaru. Podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures kontrakty věří hedgeové fondy a další spekulativní investoři dolaru nejméně za téměř dva roky.

Dolarový index, který měří sílu americké měny vůči koši šesti globálních měn, za první tři měsíce oslabil o více než čtyři procenta. To je pro dolar nejhorší výsledek za šest let.

Na počátku roku analytici predikovali, že letošek bude rokem posilujícího dolaru. Poslední vývoj je ale přinutil prognózy změnit. „ING přehodnotila svůj klesající výhled pro eurodolar a nově předpokládá, že kurz eura vůči dolaru se bude v průběhu letošního roku pohybovat vesměs kolem kurzu 1,10 dolaru za euro,“ uvádí nová měsíční publikace ING.

Kurz eura k dolaru v posledním roce Graphical visualization of market data.

Podle analytiků další oslabení dolaru pomůže růstu akcií, rizikovějších dluhopisů a komodit, který již nyní přesáhl očekávání mnohých investorů. Například mexické akcie od ledna posilují o dvě procenta poté, co se jim povedlo umazat lednový desetiprocentní propad.

Z oslabení dolaru bude mít radost především americká centrální banka, které začínal silný dolar dělat starost. „Pokud by měl propad dolaru pokračovat dále, může volněji dýchat americký Fed i všechny ekonomiky, které mají primárně navázány svůj kurz na dolar. Tedy řada asijských ekonomik (včetně Koreje a Číny) a řada komoditních exportérů především na Blízkém východě,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny. Problémy naopak bude mít ECB, které se i přes další tištění eur nedaří společnou měnu oslabit.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah