Švýcaři chtějí nadále oslabovat svůj frank | E15.cz

Švýcaři chtějí nadále oslabovat svůj frank

Švýcarská národní banka
Švýcarská národní banka
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská centrální banka (SNB) v dohledné době strop kurzu franku vůči euru nezruší a pokud to bude nutné, přijme další kroky, aby domácí měnu oslabila. V rozhovoru s listem Aargauer Zeitung to řekl člen bankovní rady SNB Fritz Zurbrügg. Švýcarsko v roce 2011 zasáhlo proti rychlému růstu kurzu své měny a stanovilo maximální kurz franku vůči euru na 1,20 CHF.

„Minimální směnný kurz je výjimečným opatřením, není to nástroj k vyladění měnové politiky,“ řekl Zurbrügg. „My jsme ale připraveni učinit v kterýkoli okamžik i doplňují opatření, pokud by to bylo nezbytné,“ doplnil bankéř. Co přesně má na mysli, ale neupřesnil.

Centrální banka zavedla kurzový strop v září 2011, aby odrazila nápor spekulantů. Švýcarský frank tehdy každým dnem prudce zpevňoval a rychle se blížil paritě s eurem. Investory vyděsila postupující dluhová krize v Evropě a s ní i obavy z rozpadu eurozóny. Bezpečný přístav pro své peníze pak našli právě ve švýcarském franku.

Frank se víc než rok od zavedení kurzového stropu pohyboval v jeho těsné blízkosti, tedy kolem 1,20 CHF. Letos v lednu ale začal postupně slábnout a poprvé od května 2011 klesl na 1,25 CHF. Situace v eurozóně se totiž stabilizovala, takže obavy z eskalace krize odeznívají.

„Frank je ale pořád nadhodnocený, i při současném kurzu,“ řekl Zurbrügg. Čerstvá statistika ukázala, že objem švýcarského vývozu v prosinci kvůli slabé poptávce v Evropě klesl. Ostatní evropské země jsou nejdůležitějším obchodním partnerem Švýcarska.

Někteří pozorovatelé spekulovali, že centrální banka by mohla kurzový strop trochu posunout. To ale banka na posledním zasedání své rady loni v prosinci odmítla a od té doby víckrát zopakovala, že kurzový strop nezavedla jako nástroj k vyladění měnové politiky. Když banka strop v roce 2011 zaváděla, snažila se zabránit recesi a deflaci.

Zurbrügg zopakoval, že v dohledné době Švýcarsku nehrozí žádná inflace a ceny se naopak budou zvyšovat pomaleji než dosud. SNB v prosinci snížila odhad inflace a zatímco letos počítá s poklesem cen o 0,1 procenta, příští rok se ceny podle ní zvýší o 0,4 procenta. To je stále hluboko pod hranicí dvou procent, kterou si banka stanovila jako strop cenové stability.

Zurbrügg řekl, že SNB z trhu včas odsaje i desítky miliard franků, které tam napumpovala, když bojovala proti růstu kurzu franku. SNB to prý udělá, až to bude nezbytné, řekl bez bližších podrobností bankéř.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah