Švýcarský frank posiluje, těží z dluhových problémů v EU a USA | E15.cz

Švýcarský frank posiluje, těží z dluhových problémů v EU a USA

švýcarský frank
švýcarský frank
• 

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obavy z dluhových problémů v eurozóně a Spojených státech zvyšují poptávku po bezpečnějších investicích. Proto v poslední době výrazně posiluje švýcarský frank. V Asii dnes vůči euru i dolaru stoupl na nový rekord. Euro nepodpořily ani páteční výsledky zátěžových testů evropských bank, protože podle investorů nebyly dost přísné.

Trhy se obávají, že dluhová krize v eurozóně přeroste v krizi solventnosti. Švýcarský frank je proto nyní mezi investory oblíbený, je totiž relativně bezpečný a likvidní. Euro vůči franku v Asii na chvíli kleslo o zhruba 1,2 procenta na 1,1365 CHF/EUR z pátečních newyorských 1,1501 CHF/EUR. Později část ztráty smazalo.

„Zdá se, že švýcarský frank postupně dotahuje na euro,“ komentoval pro Bloomberg vývoj švýcarské měny John Taylor z největšího světového hedgeového fondu specializujícího se na měny FX Concepts.

„Frank zůstane silnou měnou velmi dlouho, protože dluhová krize v Evropě v nejbližší době jen tak nezmizí,“ řekl Bloombergu Sebastien Galy, specialista na měny ze Société Générale.

Vývoj kurzu franku vůči euru za posledních 5 let

EUR/CHF - vývoj za 5 letAutor:

Nervozitu trhů vůči dolaru pak zase zvyšuje nejistota kolem zvýšení stropu zadlužení. Pokud se američtí zákonodárci nedohodnou do 2. srpna na navýšení stropu, nebudou USA schopny plnit své závazky.

Republikánští a demokratičtí senátoři se v neděli snažili vypracovat plán, který by odvrátil hrozbu platební neschopnosti, jednání však zůstala na mrtvém bodě.

I vůči dolaru proto švýcarský frank posiloval. Dolar k franku oslabil až na 0,8034 CHF/USD z 0,8129 CHF/USD.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah