Trump zklamal trhy, dolar padá | E15.cz

Trump zklamal trhy, dolar padá

ČTK

Americký dolar dnes na devizových trzích výrazně klesá a jeho index ke koši hlavních světových měn sestoupil na nejnižší úroveň za pět týdnů.

Dolar srazilo zklamání z nedostatku detailů o ekonomické politice zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na jeho středeční tiskové konferenci.

Index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních měn, kolem 17:30 SEČ ztrácel 0,8 procenta na 100,99 bodu a předtím sestoupil až na 100,72 bodu. Proti euru americká měna odepisovala rovněž 0,7 procenta a nacházela se na 1,0660 USD, vůči japonskému jenu pak dolar ztrácel 1,2 procenta na 114,02 JPY.

Obama jako prezident uspěl, i když nesplnil sliby, míní většina Američanů

Od Trumpova listopadového zvolení dolar získal asi čtyři procenta ve spekulacích na to, že Trump svými opatřeními podpoří hospodářský růst a zvýší inflaci, což povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Od středeční konference čekali analytici podrobnější nárys ekonomické politiky, kvůli diskusím o vlivu Ruska na volby a neověřených kompromitujících materiálech se k tomu ale budoucí prezident příliš nedostal.

"Trump trh zklamal, protože neposkytl hlubší detaily své politické platformy," řekl agentuře Reuters Joe Manimbo z washingtonské společnosti Western Union Business Solutions. Podle analytiků zatím není jasné, jak dlouho by mohl zůstat dolar pod tlakem.

 

Bankéři: Trumpovy škrty povedou k vyšší inflaci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!