Ukrajinská hřivna kvůli krizi na východě země prudce klesla | E15.cz

Ukrajinská hřivna kvůli krizi na východě země prudce klesla

Ukrajinská hřivna
Ukrajinská hřivna
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: DAVID HOLT via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajinská hřivna dnes vůči americkému dolaru klesla na nové rekordní minimum 15,84 hřivny za dolar a silně oslabily také ukrajinské akcie. Důvodem jsou podle analytiků rostoucí obavy, že situace na východě země se zhoršuje. Hřivna vůči dolaru klesla o více než šest procent a hlavní index ukrajinských akcií o 6,4 procenta. Výnosy ukrajinských eurobondů se přiblížily rekordnímu maximu.

„Pohyby trhu, které vidíme, jsou převážně řízeny strachem, že boje na Donbasu po zprávách o posilách pro separatisty z Ruska výrazně zesílí,“ uvedl makléř společnosti Dragon Capital Fjodor Bagněnko. Oslabování hřivny podle něj vyvolává obavy i na místním akciovém trhu.

Hřivna již od začátku letošního roku klesla k dolaru o 48 procent, což je nejvyšší ztráta ze všech světových měn, které Bloomberg sleduje. Ruský rubl vůči dolaru oslabil o zhruba 29 procent.

Na východě se porušuje příměří

Na východě Ukrajiny pokračuje porušování stále platného příměří a dál tam umírají lidé. Ukrajinská armáda dnes přiznala dalších pět mrtvých. Vzhledem k množícím se informacím o pohybu vojenských kolon s děly a obrněnými vozidly se zvyšují obavy, že se brzy v plné síle obnoví ozbrojený konflikt. Evropská unie a USA pohrozily zpřísněním sankcí vůči Rusku, které podle nich pokračuje ve vyzbrojování povstalců.

Ukrajinská centrální banka minulý týden opustila plán udržet cílový směnný kurz na 12,95 hřivny za dolar. Intervence na podporu hřivny totiž v říjnu snížily devizové rezervy Ukrajiny na 12,6 miliardy dolarů (279,4 miliardy korun), nejníže za více než devět let. Flexibilnější kurz hřivny je jednou z podmínek záchranného úvěru od Mezinárodního měnového fondu.

Přípravy na násilný konflikt?

Investoři se zbavovali ukrajinských aktiv také po prohlášení německého ministra zahraniční Franka-Waltera Steinmeiera, podlé něhož jsou na východě Ukrajiny v plném proudu přípravy na násilný konflikt. Výnos dolarových dluhopisů se splatností v červenci 2017 dnes vzrostl o 14 bazických bodů na 16,13 procenta a přiblížil se rekordu 16,32 procenta z minulého měsíce.

Ekonom finančního ústavu Standard Bank Group Timothy Ash poznamenal, že pokles hřivny poukazuje na snahu Ukrajinců nakupovat zahraničí měny v obavě, že konflikt na východě země se ještě bude zhoršovat. Ukrajina a její měna tak čelí krizi důvěry. Pokles kurzu měny také zvýší náklady na záchranu zadlužených ukrajinských bank, protože se jim sníží kapitál a naopak se zvýší objem špatných úvěrů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah