Vitásková: Nové tarify příští rok nebudou, ERÚ návrhy přepracuje | E15.cz

Vitásková: Nové tarify příští rok nebudou, ERÚ návrhy přepracuje

Alena Vitásková
Alena Vitásková
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Nová tarifní struktura elektřiny od roku 2017 platit nebude. Oznámila to předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Úřad podle ní strukturu přepracuje. Je možné, že tarif nebude tolik postavený na velikosti jističe, jak bylo dosud plánováno. Panovaly totiž obavy, že nové tarify dopadnou například na chataře nebo chalupáře, kteří mají nízkou spotřebu, ale současně mají jistič s vyšší kapacitou.

Původní návrh tarifních změn, který ERÚ připravil, odmítl mimo jiné již dříve premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

Původní návrh tarifních změn odmítl mimo jiné již dříve premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něho by navržená změna v platbách elektřiny znamenala zdražení pro více než 38 procent domácností a 91 procent podnikatelů s malou spotřebou.

„Vítám rozhodnutí předsedkyně ERÚ Vitáskové nezavádět od příštího roku nové tarify platby za elektřinu. Návrh ERÚ byl špatný, poškozoval domácnosti s nízkou spotřebou a snižoval motivaci šetřit,“ uvedl dnes v prohlášení premiér. Dodal, že nový návrh musí více zohlednit zájmy malých spotřebitelů a měla by mu v každém případě předcházet široká diskuse.

Zásah na venkově

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) doplnil, že lidovci návrh tarifů odmítli, protože mohl vážně zasáhnout především venkovské obyvatelstvo. I on souhlasí s tím, že změna tarifů má být taková, aby nepřestala motivovat lidi, kteří elektřinou šetří. Na druhé straně ale podle něho nemá trestat lidi, kteří elektřinu odebírají.

Vitásková dnes zdůraznila, že ERÚ změnu tarifů pouze předkládá. Na jeho tvorbě se podle ní podílelo na 40 energetických expertů, kteří ho doporučovali schválit, a to včetně náměstkyně ministra průmyslu Lenky Kovačovské, respektive jejího předchůdce Pavla Šolce. Členy týmů byly podle Vitáskové například také zástupci distribučních firem nebo fotovoltaických asociací. Šéfka ERÚ tým v pondělí rozpustila.

Regulované ceny

Schválit novou tarifní strukturu podle Vitáskové doporučoval i oponentní posudek Českého vysokého učení technického v Praze. „Byla jsem sama proti všem, když jsem se postavila expertnímu týmu a návrhu oponentních posudků, a dala jsem celý model k veřejné konzultaci,“ uvedla dnes šéfka ERÚ. Veřejný konzultační proces, ve kterém se k plánovaným novým tarifům mohou na stránkách úřadu vyjádřit sami lidé, spustil ERÚ v lednu.

Změny návrhu tarifů bude podle Vitáskové dělat nyní ERÚ převážné sám, jeho tým povede René Neděla, který je v úřadu pověřen řízením sekce regulace. Uvedla, že přípravy se ale bude do značné míry účastnit i ona sama. Připomněla, že na úřadu již nepracuje místopředseda Jan Nehoda, který byl podle ní za přípravu tarifů zodpovědný a expertní tým vedl. Vitásková ho odvolala v polovině ledna.

Rozumný odklad

Mluvčí ministerstva průmyslu František Kotrba v reakci řekl, že podle ministerstva je v současné situaci rozumné odložit zavedení nové tarifní struktury, dokud nebude celá problematika srozumitelně a komplexně vyřešena.

„Co se samotné přípravy nové tarifní struktury týče, bere MPO na vědomí rozpuštění expertní skupiny a to, že nyní bude tarifní strukturu připravovat ERÚ. Je to v souladu s jeho kompetencemi a již v rámci expertního týmu byla právě expertíza ERÚ pro rozpracovávání čistě matematického modelu klíčová,“ dodal.

Změny regulovaných cen

Plánované změny tarifního systému se týkají výhradně takzvaných regulovaných cen, které právě ERÚ každoročně stanovuje. Zahrnují například platby za přenos a distribuci. Na takzvanou silovou složku ceny, kterou stanovují jednotliví dodavatelé, nemá mít změna žádný vliv.

Navrhovaný tarifní systém měl mimo jiné motivovat lidi, aby šetřili s velikostí svých jističů. Právě jističe mají totiž hlavní vliv na náklady za distribuci. Vitásková dnes zopakovala, že návrh nové tarifní struktury nepodepíše, pokud by měl poškodit spotřebitele.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz řekl, že k úvahám o nových tarifních systémech vedou dva hlavní důvody. „Za prvé je to potřeba investic do přenosových a distribučních sítí, aby zvládly mnohem více protichůdných a nárazových toků elektřiny z více výrobních zdrojů. Za druhé pak dodržení závazků učiněných v minulosti na podporou výroby elektřiny v obnovitelných zdrojích energie a naplnění závazků snížení emisí,“ uvedl. „Zda je řešení právě a jen tarifní systém, na to bych si ještě netroufal jednoznačně odpovědět,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.