Z čínských firem se stávají obři. Na burze překonávají Facebook nebo Amazon | E15.cz

Z čínských firem se stávají obři. Na burze překonávají Facebook nebo Amazon

Pobočka China Construction Bank
Pobočka China Construction Bank
• 
ZDROJ: WhisperToMe, Wikimedia Commons (CC0 1.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Druhá největší čínská banka China Construction Bank (CCB) díky růstu v poslední době již překonala v tržní kapitalizaci americkou banku JPMorgan, sociální síť Facebook i ropnou společnost Chevron. Stala se tak jednou z mnoha firem, která potvrdila, že dramatický růst akcií v Hongkongu přetváří seznam největších světových firem na světě.

CCB za poslední měsíc posílila o pětinu a její tržní kapitalizace je 248 miliard dolarů (6,4 bilionu korun). V žebříčku největších firem světa FTSE All World jí patří 15. příčka a mezi bankami dokonce třetí, za čínskou ICBC a americkou Wells Fargo.

Hongkongský index poprvé překonal 28 tisíc bodů

Náhlý prudký růst akcií v Hongkongu odstartoval příliv miliard dolarů od investorů z pevninské Číny, kdy se někteří investoři rozhodli po růstu akcií v Šanghaji a na dalších burzách investovat do levnějších akcií v Hongkongu. Za poslední měsíc hongkongský index Hang Seng vzrostl o 17,6 procenta. To byl nejvyšší růst na světě mimo čínskou pevninu.

Dnes index Hang Seng posílil již osmou seanci za sebou a poprvé od konce roku 2007 vzrostl nad 28 tisíc bodů. Celková kapitalizace akcií na trhu vůbec poprvé překonala 30 bilionů hongkongských dolarů (100,2 bilionu korun) a objem obchodů je stále vysoký, když minulý týden překonal nový rekord.

China Merchants Bank překonala i Barclays

Další čínská banka China Merchants Bank dnes stoupla o 25 procent a s tržní kapitalizací 91 miliard dolarů je již větší než britská Barclays, japonská Mitsubishi UFJ a Royal Bank of Canada. Podobně tvůrce internetových her Tencent, který za poslední měsíc posílil o 27 procent, již překonal firmy Amazon, Oracle a Samsung. Letecká společnosti Air China má díky růstu o 42 procent větší tržní kapitalizaci než Singapore Air a Cathay Pacific dohromady.

Provozovatel burzy si připsal rekordní růst

Nejvýraznější růst pak zaznamenal sám provozovatel hongkongské burzy. V dubnu si připsal 65 procent a jeho tržní kapitalizace činí 44 miliard dolarů. To je více, než mají burzy CME a londýnská akciová burza dohromady, a dělá to z něj největší burzovní skupinu s akciemi na burze na světě.

Největší čínská makléřská skupina Citic Securities minulý měsíc zpevnila o 45 procent. Má tak mnohem vyšší tržní kapitalizaci než Blackstone nebo Credit Suisse.

Příliv peněz na hongkongskou burzu z pevninské Číny by se podle analytiků neměl zastavit ani v nejbližší době. Hlavně díky penězům od podílových fondů z Číny, které na konci března dostaly zelenou k investicím v Hongkongu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah