Z dolu OKD ve Stonavě vyjel poslední vozík, zásoby uhlí se vytěžily | E15.cz

Z dolu OKD ve Stonavě vyjel poslední vozík, zásoby uhlí se vytěžily

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Z dolu 9. květen ve Stonavě na Karvinsku dnes vyjel na povrch symbolický poslední vozík černého uhlí. Těžba v této lokalitě po 56 letech na konci března definitivně končí, a to kvůli vytěžení zásob. Přestože se OKD nyní potýká s existenčními problémy a řeší se velké propouštění pracovníků společnosti, zaměstnanci z tohoto dolu o práci nepřijdou. Podle mluvčího společnosti Iva Čelechovského jde totiž o odborníky, kteří na trhu práce chybí.

„My jsme samozřejmě počítali s tím, že k tomu uzavření dojde. Protože ale v podzemí pracuje velice kvalifikovaný rubáňový kolektiv, včetně elektrikářů, my ty kvalifikované hornické profese nemůžeme pustit, proto s nimi počítáme na jiných lokalitách,“ uvedl Čelechovský.

Podle něj je takových lidí nedostatek. Mluvčí řekl, že i na povrchu pracuje několik desítek elektrikářů, strojníků těžních strojů a zámečníků, kteří rovněž najdou uplatnění. „I toto jsou specializované dělnické profese, kterých je naprostý nedostatek na trhu práce,“ doplnil mluvčí.

Na uzavíraném dole nyní pracuje 295 lidí, kteří budou převedeni na jiná pracoviště Důlního závodu 1. Přestože v podzemí stále zůstávají zhruba dva zbytkové miliony tun uhlí, společnosti by se podle analýz jejich dotěžení nevyplatilo, a to kvůli vysokým provozní nákladům a nízkým cenám uhlí. Stonavská lokalita má podle mluvčího rozlohu 1150 hektarů a od roku 1960 se tam vytěžilo celkem 73 milionů tun koksovatelného a energetického uhlí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah