Ceny v průmyslu v červenci zpomalily růst na 5,4 procenta | E15.cz

Ceny v průmyslu v červenci zpomalily růst na 5,4 procenta

Průmysl, auta
Průmysl, auta
• 

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zpomalily meziroční tempo růstu na 5,4 procenta z červnových 5,5 procenta. Proti červnu ceny v průmyslu klesly o desetinu procenta. Oznámil to Český statistický úřad.

„Příčinou meziměsíčního poklesu byl pokles cen chemických látek, koksu a ropných produktů. Na meziročním růstu se nejvíce podílel růst cen koksu, ropných produktů a potravin,“ komentoval vývoj cen v průmyslu analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Ceny zemědělských výrobců byly v červenci vyšší o 23,6 procenta po červnovém růstu o 27,1 procenta. Ceny stavebních prací byly nižší o 0,6 procenta, stejně jako v červnu. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře byly vyšší o procento, také shodně jako v červnu.

Výrobní ceny vyjadřují, jak velký je tlak na růst inflace hned na začátku výrobního řetězce, převážně v továrnách a v dalších závodech. Vývoj na této úrovni se zpravidla zanedlouho odrazí v cenách pro spotřebitele.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.