Český Aeroholding po fúzi s Letištěm Praha skončí | E15.cz

Český Aeroholding po fúzi s Letištěm Praha skončí

ZDROJ: Michal Tomeš, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český Aeroholding a Letiště Praha se spojí do jedné společnosti. Letiště Praha se stane nástupnickou společností a Český Aeroholding zcela skončí. Fúzi obou společností projedná ve středu vláda.

Letiště Praha bylo klíčovým aktivem Českého Aeroholdingu. Ten dosud fungoval jako vlastník veškeré letištní infrastruktury, zatímco Letiště Praha mělo na starosti chod letiště.

"Spojením obou společností dojde k podstatnému zjednodušení současných vnitroskupinových vztahů a procesů, které se kladně projeví ve větší efektivitě fungování nové společnosti a snížení provozních a administrativních nákladů," uvádí předkládací zpráva pro vládu.

Aeroholding byl v minulosti většinovým akcionářem v Českých aeroliniích (ČSA), kterým pomohl od hrozícího krachu. Po prodeji posledního podílu v ČSA jiné státní firmě Prisko v roce 2016 však podle důvodové zprávy vládního materiálu ztratilo oddělení aeroholdingu a letiště svůj smysl.

Ke spojení obou firem má dojít zpětně k 1. lednu 2018, fúze pak bude zapsána k 1. srpnu do obchodního rejstříku. Sloučením skončí i statutární orgány aeroholdingu. Zatímco představenstva obou společností byly personálně podobné a vedl je Václav Řehoř, dozorčí rada aeroholdingu vedená ekonomem Janem Švejnarem skončí.

Český Aeroholding vznikl v roce 2011 a vedle letiště jsou jeho součástí také Czech Airlines Technics, Czech Airlines Handling a jiné společnosti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah