Český účet platební bilance skončil v rekordním přebytku 41 miliard | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Český účet platební bilance skončil v rekordním přebytku 41 miliard

Český účet platební bilance skončil v rekordním přebytku 41 miliard
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, za loňský rok skončil v rekordním přebytku 41,4 miliardy korun. Poprvé od vzniku Česka byl v plusu předloni, kdy činil podle revidovaných údajů 7,48 miliardy korun.

„Letos má přebytek běžného účtu nakročeno k ještě vyšším úrovním. Jeho vývoj sám o sobě ukazuje ochotu české koruny posilovat, pokud by jí to bylo umožněno,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Podle něj za zlepšováním běžného účtu stojí zahraniční obchod, jehož přebytek v metodice platební bilance dosáhl v lednu téměř 32 miliard korun, což je meziroční zlepšení o přibližně miliardu.

Ve čtvrtém čtvrtletí skončila bilance přebytkem 14,6 miliardy korun, v plusu byla ještě v prvním kvartále. Na finančním účtu se v posledním čtvrtletí roku uskutečnil odliv finančních prostředků do zahraničí ve výši 42,2 miliardy korun.

Rezervní aktiva ČNB vzrostla o 58,6 miliardy korun, a to zejména v důsledku intervencí. Přebytek běžného účtu v poměru k HDP činil v posledním kvartále 0,9 procenta.

ČNB dnes ve čtvrtletních výsledcích platební bilance zveřejnila aktualizované údaje za předchozí období roku 2015 a 2014. V revidovaných údajích za rok 2014 se promítly především výsledky ročního šetření ČNB o přímých zahraničních investicích.

Platební bilance ČR (vybrané položky, v miliardách Kč):Platební bilance ČR (vybrané položky, v miliardách Kč):Autor: ctk

Zhruba před měsícem předběžný údaj o platební bilanci za loňský rok ukazoval přebytek 74,8 miliardy korun a za předloňský 26,1 miliardy korun.

Kromě čtvrtletních dat za loňský rok centrální banka zveřejnila i údaje za letošní leden, kdy bilance podle předběžných údajů skončila v přebytku 32,36 miliardy korun.

Loňský lednový přebytek byl o 1,5 miliardy nižší. V lednu byly vyplaceny dividendy ve výši tří miliard korun. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů do Česka z rozpočtu Evropské unie ve výši sedm miliard korun.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!