ČEZ kupuje dalšího poskytovatele internetu, tentokrát v Mostu. Má už přes sto tisíc zákazníků

Sídlo elektrárenské společnosti ČEZ.

Sídlo elektrárenské společnosti ČEZ. Zdroj: e15 Miroslav Belančin

Polostátní skupina ČEZ pokračuje v expanzi v byznysu s poskytováním internetového připojení a digitální televize. V dubnu koupila internetového providera WMS. Kromě akvizice této mostecké firmy, která působí už od roku 1993, ČEZ uskutečnil více než deset podobných nákupů. Před pár dny dokončil svou zatím největší telekomunikační transakci, když za vyšší stovky milionů koupil operátora Edera Group.

Stejně jako v případě pardubické Edery také mosteckou WMS koupil ČEZ prostřednictvím své dceřiné společnosti Telco Pro Services. Ta staví a provozuje datové sítě pro účely skupiny a zároveň pod značkou ČEZNET poskytuje internetové připojení a další služby. ČEZNET má přes sto tisíc zákazníků a rozrůstá se i postupnými nákupy regionálních providerů. ČEZ mimo jiné získal i telekomunikační byznys od Innogy.

ČEZ zajímá jen „poslední míle“ 

Koupě WMS potvrzuje strategii skupiny. „Akvizice tohoto lokálního providera zapadá do naší koncepce působit v lokalitách, kde je potenciál rozšíření kvalitní nabídky rychlého připojení. Chceme se v regionu Mostecka stát symbolem kvalitního optického internetu dodávaného doslova až na práh domácností,“ řekl e15 mluvčí ČEZ Martin Schreier.

WMS je menší regionální hráč s ročními tržbami přes třicet milionů korun (podle účetní závěrky za rok 2022). Obsluhuje zhruba šest tisíc zákazníků, kterým nabízí připojení k internetu, IPTV, telefonní služby a datové prostory v serverovém centru v Mostu. V tomto městě zároveň poskytuje připojení přes optickou síť o rychlosti až dva gigabity za sekundu. V Litvínově, Lounech a v okolí má také k dispozici bezdrátovou síť wi-fi s rychlostí až tři sta megabitů za sekundu.

ČEZ má podle informací e15 zájem v internetovém byznysu působit zejména na takzvané poslední míli. To znamená, že chce poskytovat připojení v koncových lokalitách, v plánu ale nemá budovat celorepublikovou síť, a konkurovat tak například Cetinu z portfolia PPF.

„Naši nabídku postupně rozšiřujeme o další lokality, kde není v tuto chvíli dostatečně rychlý internet a kde můžeme získat konkurenční výhodu díky blízkosti našich optických sítí,“ uvedl pro e15 k nedávné koupi Edery Michal Drápala, generální ředitel Telco Pro Services.

Nabídka ČEZ přichází rychle

Podle znalců trhu lze očekávat, že ČEZ bude s nákupy providerů pokračovat. „Mají státní peníze i nastavené cíle, čeho chtějí v byznysu spojeném s internetem dosáhnout. Všude tam, kde chtějí majitelé menších poskytovatelů skončit, se objeví ČEZ s nabídkou,“ popsal jeden ze zdrojů blízkých telekomunikačním aktivitám ČEZ, který nechtěl být jmenován. Důvody prodejů jsou různé, převládají odchody majitelů do důchodu nebo sílící trend regulace, kterou ne každý chce řešit.

Energetický kolos mosteckou firmu koupil od Jiřího Fartáka (držel 25procentní podíl), Ladislava Fartáka (38 procent) a Jana Švába (37 procent). Výši transakce zúčastněné strany nekomentují.

ČEZ je aktuálně posledním větším hráčem, který vstoupil do konsolidace zdejšího trhu poskytovatelů internetu. V minulých letech se v ní výrazně angažoval Kaprain Karla Pražáka, balík postupně nakupovaných lokálních providerů se značkou Nej.cz pak loni prodal Cetinu. PPF v současné době Nej.cz rozděluje na dvě části: Cetin získá infrastrukturu a pod O2 přejdou koncoví zákazníci.

Velkým konsolidátorem trhu byl i Nordic Telecom Tomáše Otruby. Podle informací e15 společnost nabízí k prodeji balík poskytovatelů pod značkou Nordic Telecom Regional. Na akvizice menších poskytovatelů se zaměřil i českobudějovický Starnet.