Výrobce Božkova Stock Spirits přebírá investiční společnost CVC | e15.cz

Další rána pro pražskou burzu. Výrobce Božkova Stock Spirits přebírá investiční společnost CVC

Božkov
Božkov
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Britského výrobce destilátů Stock Spirits Group, který podniká i v České republice, přebírá soukromá kapitálová a investiční společnost CVC. Za akcii firmy obchodované na londýnské burze zaplatí 377 pencí v hotovosti.

S akciemi Stock Spirits se obchoduje i na pražské burze, kde ve středu uzavřely na RM-SYSTÉMu na 81,50 koruny. Obchod firmu ohodnocuje na 767 milionů liber (23 miliard korun), uvedly podle agentury Reuters obě společnosti ve svém sdělení.

Nabízená cena představuje prémii zhruba 41 procent k závěrečné ceně 268 pencí ze středy, což byl poslední obchodní den před oznámením. A je zhruba o 42 procent vyšší, než průměrná cena akcie za poslední tři měsíce.

"Další bombastická zpráva. Zpráva o úspěchu českého podnikání, o tom, že čeští manažeři umí firmu předat zahraničním a ti to na evropském trhu dotáhnou o krok dále," komentoval zprávu analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Současně je to podle něj další rána pražské burze. Tímto tempem na pražské burze zůstanou jen firmy, kdy majoritní vlastník nemá zájem či možnosti ovládat sto procent společnosti či nechce riskovat proces stažení z trhu a s tím spojená reputační rizika, dodal.

Váha Stocku v indexu PX je pouze 2,8 procenta, doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. V průměru se v posledním roce obchodovalo asi 20.000 akcií denně. To by při průměrné roční ceně znamenalo 1,6 milionu Kč denně. "Jde o nepatrný zlomek celkového objemu obchodů na pražské burze. V symbolické rovině však tento krok znamená, že pražský parket opouští další firma, což činí tuzemskou burzu méně atraktivní v očích zahraničních investorů," podotkl.

Stock Spirits patří k největším výrobcům značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě a v Itálii. Podniká v Polsku, Česku, na Slovensku, v Itálii, Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. Z Polska, Česka a Itálie pochází 90 procent jeho tržeb. Firma produkci vyváží do více než 50 zemí světa, roční objem prodeje teď celosvětově přesahuje 125 milionů litrů. Stock Spirits prodává například značky Božkov, Fernet Stock nebo vodku Amundsen Expedition.

"Stock Spirits je vysoce kvalitní obchod se silnými značkami, zavedenými tržními pozicemi a významným růstovým potenciálem... CVC Funds jsou dlouhodobým investorem ve střední a východní Evropě a těší se na spolupráci s týmem managementu Stock Spirits, která pomůže podpořit jeho další rozvoj, a to jak podporou stávající strategie, tak investováním do růstových příležitostí,“ uvedl István Szőke ze společnosti CVC.

Akcie Stock Spirits dnes na LSE kolem poledne přidávaly téměř 44 procent na 385,81 pencí. Cena akcií na pražské burze je kopíruje - zde zpevňují o zhruba 40,5 procent na 113,80 korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah