Aktualizováno
Daniel Křetínský přechází přes práh britské pošty. Její vlastník odsouhlasil převzetí

Daniel Křetínský má na dosah Royal Mail

Daniel Křetínský má na dosah Royal Mail Zdroj: profimedia.cz

Český podnikatel Daniel Křetínský je na dosah ovládnutí britské pošty. Její vlastník, společnost International Distributions Services, totiž odsouhlasil nabídku Křetínského na její převzetí. Jak uvádí regulatorní zpráva londýnské burzy, obchod se má uskutečnit při ceně 370 britských pencí za akcii, tedy přibližně patnáct procent nad úterní zavírací cenou akcie. Křetínský za převzetí balíku akcií vlastníka jedné z nejstarších firem na světě nabídl celkem částku 3,57 miliardy liber, tedy v přepočtu bezmála 104 miliard korun. Křetínský koupí balík akcií prostřednictvím své investiční firmy EP Group. 

„Skupina EP Group nabídne vládě Spojeného království balíček závazků na ochranu IDS, Royal Mail, jejích zaměstnanců a dalších zainteresovaných stran,“ uvádí ve středečním prohlášení EP Group. Mimo jiné se česká firma zavazuje, že Royal Mail zůstane jediným poskytovatelem poštovních služeb či k zachování donášky prémiových zásilek během šesti dnů v týdnu.

„Součástí je závazek vládě Spojeného království, že během příštích tří let nedojde ke změně kontroly nad Royal Mail či GLS,“ dodává EP Group. GLS je dceřiná společnost britské pošty přepravující balíky. Akviziční podmínky rovněž počítají s tím, že český majitel nebude provádět žádné zásadní změny v počtu zaměstnanců, přičemž nedojde k žádnému propouštění v případě zaměstnanců „první linie“.

Křetínský uvedl, že má k její historii a tradici „maximální respekt“. „Rozsah závazků, které nabízíme společnosti a britské vládě, odráží, jak vážně tuto odpovědnost bereme,“ řekl Křetínský.

Křetínského byznys

Český miliardář Daniel Křetínský už v březnu převzal francouzský maloobchodní řetězec Casino, kde se teď chystá propouštění. To je součástí transformačního plánu, jehož cílem je snížit dluh a zlepšit finanční situaci.

Nedávno Křetínský také navýšil svůj vlastnický podíl v německé společnosti Metro AG, která na českém trhu působí pod značkou Makro, a to ze zhruba 41 procent na 49,99 procenta. 

 

Opoziční Labouristická strana, která se po červencových parlamentních volbách pravděpodobně ujme vlády ve Velké Británii, Křetínského záruky vítá. „Přijímáme závazek, že si Royal Mail zachová britskou identitu a ochrání pracovníky. Labouristé ve vládě zajistí, že tyto záruky budou dodržovány,“ uvedla strana v prohlášení, které cituje agentura Reuters.

Akviziční dohoda dále počítá se zachováním názvu britské pošty, setrváním jejího sídla na území Británie, s čímž souvisí i zachování daňových plateb do britského rozpočtu. Zároveň dává firmě určité finanční garance jako například limit pro zadlužení či omezení kapitálových transferů z firmy. 

EP Group hodlá zhruba třetinu akvizice v částce 1,2 miliardy liber financovat vlastním kapitálem, zbytek sumy pokryje úvěrem od konsorcia bank BNP Paribas, Citibank, Société Générale a Unicredit. 

Začátkem dubna Křetínského investiční firma EP Group zvýšila svoji nabídku na koupi akcií IDS na 3,7 libry, tedy přes 107 korun za akcii, když předchozí nabídku ve výši 3,2 libry londýnská společnost odmítla. Křetínský vlastnil doposud ve firmě podíl 27,6 procenta. IDS minulý týden oznámila, že za loňský fiskální rok, tedy do konce března 2024, snížila ztrátu před zdaněním na 75 milionů liber ze 110 milionů liber v předchozím roce. Uvedla také, že vyplatí mimořádnou dividendu.

Britská ministryně pro podnikání a mezinárodní obchod Kemi Badenochová má podle zákona o národní bezpečnosti a investicích pravomoc dohodu o prodeji firmy přezkoumat a případně zablokovat. S Křetínským se podle médií zatím nesetkala. Ministr financí Jeremy Hunt uvedl, že jakákoli nabídka na převzetí britské pošty by podléhala běžnému přezkoumání kvůli národní bezpečnosti, ale v zásadě by se jí nebránil.

Podle zpravodajského serveru BBC se trhy zřejmě domnívají, že existuje pravděpodobnost, že současná nebo jakákoli budoucí vláda transakci zablokuje. Akcie mateřské společnosti Royal Mail se totiž obchodují se slevou proti 370 pencím za akcii, které nabídl Křetínský. To naznačuje, že existuje určitý počet investorů, kteří nevěří, že Křetínský britskou poštu skutečně zcela získá.

Daniel Křetínský patří mezi nejbohatší Čechy a podniká v řadě odvětví od energetiky až po zpravodajská média. Je také spolumajitelem vydavatele serveru e15.cz.