Deficit veřejných financí ještě naroste, zlepšení přijde až v roce 2016 | E15.cz

Deficit veřejných financí ještě naroste, zlepšení přijde až v roce 2016

Česká národní banka zveřejnila odhady vývoje deficitu.
Česká národní banka zveřejnila odhady vývoje deficitu.
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka zhoršila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Ten by měl letos činit 1,4 procenta hrubého domácího produktu, příští rok dokonce 2 procenta. V roce 2016 má ale už klesnout na letošní úroveň.

Ministerstvo financí je ale ve svých odhadech o něco pesimističtější. Pro letošní rok počítá s deficitem veřejných financí 1,5 procenta HDP, loni byl na základě aktuálních dat vycházejících z revize národních účtů 1,3 procenta HDP. Brusel požaduje deficit pod třemi procenty. Příští rok ministerstvo počítá s růstem deficitu veřejných financí na 2,4 procenta.

Česko splňuje podmínky pro přijetí eura
Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh 60procentní hranici.

S lepším vývojem počítá zmiňovaná Česká národní banka v případě celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl činit 44 procenta HDP, v červenci byl odhad 45,4 procenta HDP. Příští rok by dluh měl zůstat podle odhadů ČNB na 44 procentech a v roce 2016 klesnout na 43,7 procenta HDP.

Růst HDP nepřesáhne tři procenta

Česká národní banka v nedávné prognóze zhoršila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta. Zhoršila i výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na 2,5 procenta. V předchozí červencové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP na 2,9 procenta a na tři procenta příští rok. V roce 2016 by ekonomika měla růst podle odhadů ČNB o 2,8 procenta.

Graf pětiletého vývoje českého vládního dluhu (v procentech HDP)

Miroslav Kalousek: Vláda je neodpovědná, nezbývá než se modlit

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah