Dluhy domácností u bank letos klesají. Celkově však rostou | e15.cz

Dluhy domácností u bank letos klesají. Celkově však rostou

peníze (ilustrační foto)
peníze (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: mlovitt via Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemské domácnosti se stále bojí zadlužovat a raději si některé zboží odepřou. Dluh domácností u bank tak klesá již druhý měsíc. Od konce loňského roku se snížil o 1,3 miliardy na 1,205 bilionu korun. Meziročně je však lednová zadluženost vyšší o 44,5 miliardy, vyplývá z údajů České národní banky.

Domácnosti se snaží šetřit, opačný trend však banky zaznamenávají u podniků. Těm v ještě větším zadlužování brání jen opatrnost bank.

„Dluhy firem meziročně rostou, což je dobrá zpráva signalizující oživení trhu a růstové ambice firem. Obava bank o kvalitu svých úvěrových portfolií však omezuje jejich ambice v oblasti úvěrování,“ uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb společnosti PwC Petr Kříž. Řada podniků s ne zcela zdravými financemi či krátkou historií podle něj navíc stále na úvěr nedosáhne. Zadluženost podniků se proti prosinci snížila o půl miliardy na 995,2 miliardy korun. Proti loňskému lednu byl jejich dluh o 18,7 miliardy vyšší.

„Očekávám, že zadlužení domácností vůči bankám bude letos stagnovat na loňské úrovni. Jeho hlavní složkou zůstávají úvěry na bydlení, zejména hypotéky,“ uvedl vedoucí partner sektoru finančních služeb PwC Petr Kříž. Úrokové sazby ani ceny nemovitostí sice letos podle něj výrazněji neporostou, ale špatná situace na trhu práce neumožní výrazně větší utrácení domácností.

Růst zadlužení domácností se v meziměsíčním srovnání překvapivě zastavil již v prosinci, meziročně je však stále bylo o téměř čtyři procenta vyšší.

Domácnosti měly u bank na jednodenních vkladech uloženo 1,257 bilionu korun. Od konce roku se tak objem jejich vkladů zvýšil o 38,9 miliardy a od loňského ledna o 92,2 miliardy korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti 320,4 miliardy korun, což bylo meziměsíčně o 16,8 miliardy méně a meziročně o 22,2 miliardy méně.

Centrální banka poskytuje tuto statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah