Dolar překonal letošní maxima, nahoru ho ženou obavy investorů o budoucnost jaderné dohody s Íránem

Americký dolar

Americký dolar Zdroj: profimedia

Dolar
2
Fotogalerie

Americký dolar na devizovém trhu posiluje a ke koši měn se dostal na nová letošní maxima. Může za to nervozita investorů způsobená obavami o budoucnost íránské jaderné dohody a politickým vývojem v Itálii.

Kolem 17:35 středoevropského času dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,4 procenta na 93,15 bodu. Dolarový index od počátku letošního roku klesal, avšak za poslední tři týdny si připsal více než čtyři procenta, čímž své ztráty smazal.

Vůči euru dolar posílil o půl procenta na 1,1861 dolaru a k jenu o 0,2 procenta na 109,30 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,3 procenta na 129,65 JPY.

Americký prezident Donald Trump má dnes oznámit své rozhodnutí týkající se mezinárodní jaderné dohody s Íránem, která zmírnila hospodářské sankce USA výměnou za omezení jaderného programu Teheránu. Trump však obsah ujednání, dohodnutého ještě za jeho předchůdce Baracka Obamy, dlouhodobě ostře kritizuje a několikrát řekl, že je pro dojednání nové smlouvy. Kvůli obavám, že se USA stáhnou z dohody, klesají hlavně měny rozvíjejících se zemí a zemí vysoce závislých na vývozu komodit.

Euro se dnes propadlo až na nejnižší hodnotu od prosince. Důvodem je pokračující politická nejistota v Itálii. V pondělí ztroskotalo třetí kolo konzultací italských politických stran o východisku ze slepé uličky, kam se dostala povolební jednání o nové vládě. Prezident Sergio Mattarella pak naznačil vytvoření "neutrálního" kabinetu, jenž by zemi přivedl k předčasným volbám.

Americký dolar také nadále podporuje očekává dalšího růstu úroků v USA, přestože poslední statistické údaje byly slabší. Investoři se nyní zaměří na čtvrteční údaje o inflaci, napsala agentura Reuters.