Airbus porazil Boeing. Loni dodal na trh 863 letadel | E15.cz

Airbus porazil Boeing. Evropská firma je největším výrobcem letadel na světě

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V roce 2019 dodal evropský výrobce letecké techniky Airbus na trh celkem 863 letadel. Díky tomuto výsledku překonal vlastní cíl a stal se tak největším výrobcem letadel na světě. V souboji porazil svého odvěkého rivala Boeing, kterého překonal poprvé od roku 2011. 

Změna na pozici světové jedničky ve výrobě letadel se nicméně očekávala. Boeing se totiž potýká s vážnou krizí, do které se dostal po dvou smrtelných haváriích a následné odstávce letadel svého nejprodávanějšího modelu 737 MAX.

Oficiální výsledky by měl Airbus oznámit zhruba do týdne. Pokud se předběžná data o loňském prodeji potvrdí, bude to proti předchozímu roku nárůst o 7,9 procenta.

Boeing dodal v období od ledna do konce listopadu loňského roku na trh 345 letadel. To je méně než polovina toho, co dodal ve stejném období roku předchozího.

Předběžná data o prodeji letadel Airbus však podle Reuters ještě více zdůrazňují, jakou cestu musí Boeing urazit, aby své tržní postavení získal zpět. V roce 2018 dodal Boeing na trh 806 letadel.

Airbus v říjnu snížil celoroční odhad počtu dodaných letadel o dvě až tři procenta na 860 strojů. Předběžná data tedy ukazují, že skutečný počet překonal tento cíl o tři letadla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah