Airbus porazil Boeing. Loni dodal na trh 863 letadel | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Airbus porazil Boeing. Evropská firma je největším výrobcem letadel na světě

ČTK

V roce 2019 dodal evropský výrobce letecké techniky Airbus na trh celkem 863 letadel. Díky tomuto výsledku překonal vlastní cíl a stal se tak největším výrobcem letadel na světě. V souboji porazil svého odvěkého rivala Boeing, kterého překonal poprvé od roku 2011. 

Změna na pozici světové jedničky ve výrobě letadel se nicméně očekávala. Boeing se totiž potýká s vážnou krizí, do které se dostal po dvou smrtelných haváriích a následné odstávce letadel svého nejprodávanějšího modelu 737 MAX.

Oficiální výsledky by měl Airbus oznámit zhruba do týdne. Pokud se předběžná data o loňském prodeji potvrdí, bude to proti předchozímu roku nárůst o 7,9 procenta.

Boeing dodal v období od ledna do konce listopadu loňského roku na trh 345 letadel. To je méně než polovina toho, co dodal ve stejném období roku předchozího.

České automobilky opět zažily rekordní rok. Vyrobily přes milion vozů

Předběžná data o prodeji letadel Airbus však podle Reuters ještě více zdůrazňují, jakou cestu musí Boeing urazit, aby své tržní postavení získal zpět. V roce 2018 dodal Boeing na trh 806 letadel.

Airbus v říjnu snížil celoroční odhad počtu dodaných letadel o dvě až tři procenta na 860 strojů. Předběžná data tedy ukazují, že skutečný počet překonal tento cíl o tři letadla.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!