Airbus získal od Germanie velkou zakázku za 2,7 miliardy dolarů | e15.cz

Airbus získal od Germanie velkou zakázku za 2,7 miliardy dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Grzegorz Jereczek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropský výrobce letadel Airbus získal od německého soukromého přepravce Germania zakázku na 25 letounů A320neo v celkové katalogové hodnotě 2,7 miliardy dolarů (asi 66 miliard Kč). Airbus později v rámci druhého dne mezinárodního aerosalonu ve Farnborough u Londýna oznámil předběžnou dohodu s indickou GoAir o zakázce za zhruba 7,7 miliardy dolarů.

Germania si rovněž u Airbusu vzala opci na nákup dalších 15 úsporných dvoumotorových strojů A320neo pro krátké a střední vzdálenosti. Germania má nyní flotilu složenou z letadel Airbusu i amerického Boeingu, uvedla ale, že až vyřadí z provozu starší boeingy 737-700, zůstane už jen u airbusů.

Boeing se s tím podle zdrojů agentury Reuters nechtěl smířit a snažil se před pondělním zahájením aerosalonu svého bývalého zákazníka získat zpět. První airbus Germania koupila teprve v roce 2010, předtím létala hlavně s boeingy.

Berlínská Germania se zaměřuje na Evropu, severní Afriku a Blízký východ. Nedávno firma uzavřela dohodu o spolupráci se španělskými aeroliniemi Air Europa.

GoAir, která je pátým největším leteckým přepravcem v Indii, si od Airbusu předběžně objednala 72 letounů A320neo. Transakce dopomůže GoAir v dalším růstu a naváže na objednávku stejného počtu týchž letadel z roku 2011, uvedla indická firma.

Airbus dnešními dohodami přebírá na prestižní přehlídce iniciativu v tradičním souboji s americkým Boeingem. Analytici nyní očekávají zpomalení nákupu nových letadel, protože oba giganti v uplynulých letech zaznamenali rekordní množství objednávek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah