Američtí zbrojaři Raytheon a United Technologies fúzují. Vznikne lídr trhu | E15.cz

Američtí zbrojaři Raytheon a United Technologies fúzují. Vznikne lídr trhu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americké společnosti Raytheon a United Technologies se dohodly na fúzi. Vznikne tak jedna z největších zbrojních a leteckých společností na světě s hodnotou zhruba 121 miliard dolarů (2,7 bilionu korun). V USA bude podle příjmů druhou největší za Boeingem. Transakce bude největší fúzí v sektoru, uvedla agentura Reuters.

Spojení formou výměny akcií by mělo být dokončené v první polovině příštího roku. Podle dohody United Technologies musí nejprve oddělit své divize výtahů Otis a klimatizací Carrier do samostatných firem.

Sloučená společnost se bude jmenovat Raytheon Technologies Corporation. Současní akcionáři United Technologies budou vlastnit zhruba 57 procent sloučené firmy a akcionáři Raytheonu zbývajících 43 procent. Roční tržby společnosti se mají pohybovat kolem 74 miliard dolarů.

Firma Raytheon byla založená v roce 1922. Vyrábí raketové a kybernetické systémy, mimo jiné zbraňové systémy Tomahawk a Patriot, a dodává vybavení pro vojenská letadla a rakety americké vládě. United Technologies byla založena v roce 1934 a je předním dodavatelem hlavně elektronického a komunikačního zařízení pro komerční letadla. Vlastní mimo jiné výrobce leteckých motorů Pratt & Whitney či výrobce letecké elektrotechniky Rockwell Collins.

Dohoda změní konkurenční prostředí, když vytvoří konglomerát, jehož aktivity budou sahat od komerčního letectví po veřejné zakázky ve zbrojním průmyslu. Firmy sice mají někteří stejné zákazníky, překrývání jejich aktivit je ovšem nízké. Firmy si tak příliš nekonkurují, a podle analytiků by tak neměl být problém při schválení fúze antimonopolním úřadem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah