Asociace krajů žádá navýšení peněz pro resort dopravy | E15.cz

Asociace krajů žádá navýšení peněz pro resort dopravy

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: www.ztm.waw.pl

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kraje žádají výrazné navýšení rozpočtu pro kapitolu dopravy. Na dnešním brífinku po setkání s ministrem dopravy Pavlem Dobešem to řekl předseda Asociace krajů a hejtman Michal Hašek. Kraje se podle něho hodlají soudit, pokud se vláda rozhodne nedodržet závazky plynoucí z memoranda o finanční podpoře regionální dopravě. Dotaci pro kraje chce od příštího roku ministr financí Miroslav Kalousek snížit o 600 milionů korun.

„Hejtmani budou po vládě požadovat navýšení financí pro resort dopravy,“ shrnul nejdůležitější bod dnešního jednání Hašek. Výši rozpočtu pro kapitolu dopravy označil jako katastrofickou, přičemž podle svého vyjádření není spokojený ani s výší rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

V otázce dotací pro regionální dopravu se oba politici shodli na potřebě zajistit krajům původní výši slíbené dotace. „Nechci být prvním ministrem, který nebude plnit smlouvy uzavírané v minulosti,“ uvedl Dobeš. Podle Haška je memorandum platné a měla by ho respektovat každá vláda. Kvůli jeho dodržení jsou hejtmani ochotní jít s vládou do soudního sporu. Memorandum schválila vláda Jana Fischera a podle dohody měly ročně pro kraje získat na provozování železniční dopravy dotaci z veřejných rozpočtů přibližně 2,6 miliardy korun.

Pokud bude rozpočet na rok 2012 schválen ve výši 37 miliard korun, jak jej navrhují rozpočtové rámce, nebude možné pokračovat ve stavbách financovaných z národních zdrojů, varoval Dobeš. Zhruba 98 procent všech staveb realizovaných v následujícím období by byly pouze stavby financované z Operačního programu doprava. Zdržela by se příprava nových staveb, na které by nezbývaly prostředky a jejich výstavba by se tak podle Dobeše posunula až o tři roky.

Podle Haška je příliš nízká i optimistická varianta rozpočtu SFDI ve výši 49 miliard korun, kterou se v současnosti pokusí Dobeš prosadit. Regiony potřebují kvalitní infrastrukturu, aby mohly nalákat investory a zvýšit zaměstnanost, uzavřel Hašek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.