Auditoři EU: Ve vodní dopravě v Česku se nehospodárně utrácí | E15.cz

Auditoři EU: Ve vodní dopravě v Česku se nehospodárně utrácí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Unijní auditoři vytkli Česku nehospodárné utrácení peněz z evropských fondů na projekty pro vodní dopravu. Kritika se objevila ve zprávě Evropského účetního dvora o vnitrostátní vodní dopravě, kterou v pondělí ve Štrasburku projednal Kontrolní výbor Evropského parlamentu.

Auditoři v dokumentu připomněli některé konkrétní projekty realizované v posledních letech: kritiku si od nich vysloužil například nový kontroverzní zvedací most na Labi v Kolíně, který se nezvedá, výstavba přístavišť pro malé a soukromé čluny na Vltavě nebo splavnění Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou.

Kontroloři také konstatovali, že ačkoli ČR utratila za nejrůznější projekty ve vodní dopravě stovky milionů eur, od roku 2001 se podíl tohoto způsobu dopravy ani splavnost pro nákladní dopravu v Česku nikterak nezlepšily.

Peníze šly jen na opravy

„Ve zprávě je České republice věnován poměrně velký prostor. Kontroloři Českou republiku opakovaně navštívili a přesvědčili se, že se u nás namísto zvyšování splavnosti řek snažil stát utratit finanční prostředky na opravy přístavů nebo dílčí práce na projektech. Nicméně se splavněním Labe se vůbec nepokročilo,“ uvedl ke zjištění kontrolorů český člen Kontrolního výboru v EP Tomáš Zdechovský z lidovecké frakce (EPP).

Podle auditorů některé projekty, například splavnění Vltavy za Českými Budějovicemi, souvisejí spíše s rozvojem turistiky, než se samotnou dopravou. Tento projekt stál celkem 32 milionů eur (asi 880 milionů korun), z toho 20,5 milionu šlo z evropských fondů. „I když byl tento projekt klasifikován jako projekt v oblasti vnitrozemské vodní dopravy, souvisel především s cestovním ruchem. Tato vodní cesta má pouze regionální význam a není součástí evropské dopravní sítě,“ konstatuje se ve zprávě Evropského účetního dvora.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.