Celní politika USA: Automobilové velmoci chtějí řešit společnou reakci | E15.cz

Automobilové velmoci chtějí řešit společnou reakci na americká cla

Znak Mercedesu
Znak Mercedesu
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Země patřící mezi přední výrobce automobilů budou příští týden jednat o možnosti koordinované reakce na nová cla, která by na dovoz automobilů a automobilových součástek mohly uvalit Spojené státy. Zástupci Evropské unie, Kanady, Mexika, Japonska a Jižní Koreje se za tímto účelem v úterý sejdou v Ženevě. Informují o tom agentury Reuters a Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

Americké ministerstvo obchodu začalo v květnu na pokyn prezidenta Donalda Trumpa vyšetřovat vliv dovozu automobilů na národní bezpečnost USA. Vyšetřování by mohlo vést k zavedení podobných cel, jaká Washington v březnu začal uplatňovat na dovoz oceli a hliníku.

"Účelem setkání je shromáždit země patřící mezi přední výrobce automobilů, aby bylo možné diskutovat o obavách ohledně vyšetřování ze strany amerického ministerstva obchodu," řekl agentuře Reuters nejmenovaný představitel kanadské vlády.

Trump a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu dosáhli dohody, podle které budou EU a USA pracovat na odbourávání obchodních bariér. Trump v rámci této dohody souhlasil, že prozatím nepřistoupí k uvalení nových cel na dovoz automobilů z EU. Americký ministr obchodu Wilbur Ross nicméně následně upozornil, že vyšetřování dovozu automobilů do USA bude pokračovat.

Evropská unie již dříve varovala Spojené státy, že uvalením dovozních cel na automobily a součástky by poškodily vlastní automobilový průmysl a pravděpodobně přiměly obchodní partnery k odvetným opatřením.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah