Barometr ekonomiky FedEx překvapil dobrým výsledkem | e15.cz

Barometr ekonomiky FedEx překvapil dobrým výsledkem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: erikleenaars

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk americké zasilatelské společnosti FedEx se ve čtvrtém finančním čtvrtletí meziročně propadl o 45 procent na 303 milionů dolarů (5,8 miliardy korun). Trhy přesto hýří nadšením. Analytici totiž očekávali ještě horší výsledek.

Po přepočtení na akcii firma vydělala 2,13 dolaru, ekonomové přitom předpovídali zisk jen 1,96 dolaru na akcii.

Příčinou propadu byla zejména snaha zákazníků využívat levnějších způsobů přepravy. Výhled na nový finanční rok navíc zaostal za očekáváním analytiků. FedEx se snaží přizpůsobit přesunu poptávky od rychlé, ale nákladné letecké přepravy k pomalejší, avšak levnější pozemní či lodní dopravě. „Stále pociťujeme důsledky toho, že zákazníci volí levnější mezinárodní služby,“ uvedl finanční ředitel Alan B. Graf. „FedEx Express bude v červenci pokračovat v omezování kapacit pro přepravu mezi Asií a Spojenými státy,“ dodal.

FedEx, podobně jako jeho hlavní konkurent United Parcel Service (UPS), je považován za ukazatel hospodářského vývoje. Pokud se ekonomice daří, pak firmy i spotřebitelé posílají více zásilek, zatímco v době hospodářské recese počet zásilek klesá.

Společnost hodlá do roku 2016 snížit roční náklady o 1,7 miliardy dolarů. Plán zahrnuje i snížení počtu pracovních míst o minimálně deset procent. Šéf FedEx Fred Smith je ohledně budoucnosti optimistický. „Zatímco výzvy blízké budoucnosti přetrvávají, jsme přesvědčeni, že FedEx směřuje k dlouhodobému ziskovému růstu,“ prohlásil.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah