BMW uvažuje o vybudování polygonu pro autonomní auta v Česku | E15.cz

BMW uvažuje o vybudování polygonu pro autonomní auta v Česku

ČTK, mit

Německá automobilka BMW chce v Česku vybudovat testovací centrum na nová auta, řekl ministr financí Ivan Pilný. Podle Mf Dnes by se na testovacím okruhu v Ústeckém nebo Karlovarském kraji měly zkoušet samořiditelné vozy a investici za miliardy korun BMW vážně zvažuje.

Pilný na dotaz ohledně další politiky přidělování investičních pobídek uvedl jako vzor dohodu s americkou GE Aviation, která v Česku chystá velké vývojové centrum pro letecké motory a bude je tu i vyrábět. "Podobná dohoda je s BMW, které tu chce udělat testovací středisko na nové automobily. Nejde tedy o montovny," uvedl ministr. CzechInvest ani BMW informaci nechtěly komentovat.

Plán BMW může souviset se dříve oznámeným záměrem ministerstva dopravy postavit v Česku testovací okruh pro samořiditelné vozy a jejich provoz zkoušet i v reálném provozu na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou. Příští rok chce ministerstvo zadat studii proveditelnosti na zkušební polygon, a pak rozhodnout, zda a kde ho postavit. Zájem o testování autonomních vozidel ve městě dosud projevila města Ústí nad Labem a Mladá Boleslav, řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Deník E15 již v minulosti informoval o vytvoření expertní skupiny, která se právě autonomním provozem na českých silnicích zabývá. Poprvé zasedala koncem dubna a setkává se v ní na 170 expertů z oblasti dopravy, práva nebo psychologie. Na vývoji systémů se podílí také Iveco nebo Škoda Auto.

Automobilka BMW už dříve oznámila velké investice do nových technologií v řádu miliard eur. Pro Česko hraje nejen dobrá zkušenost investorů, ale i geografická blízkost k závodům v Mnichově a především v Lipsku, kde se vyrábějí elektromobily této značky.

Podívejte se, jak vypadá autonomní režim ve voze Tesla

Podívejte se, jak funguje autopilot v automobilu Tesla

Na technologii pro autonomní řízení pracuje v Česku pražské výzkumné a vývojové centrum francouzské společnosti Valeo. Firma ho buduje od roku 2002, v současnosti v něm vyvíjí třeba i součástky pro autoklimatizace asi 500 inženýrů.

Autor: ČTK, mit

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.