ČD Cargo podalo trestní oznámení kvůli pronájmu skladu v Lovosicích | E15.cz

ČD Cargo podalo trestní oznámení kvůli pronájmu skladu v Lovosicích

ČD Cargo
ČD Cargo
• 
ZDROJ: CD Cargo

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní železniční dopravce ČD Cargo podal trestní oznámení kvůli údajně nevýhodné smlouvě na pronájem skladu v Lovosicích. S developerskou společností Hyparkos patřící do skupiny HB Reavis ji uzavřel v roce 2008 bývalý ředitel Carga Josef Bazala. Podle auditu na této smlouvě nákladní dopravce ročně tratí zhruba 60 milionů korun a haly jsou z velké části nevyužity, uvedlo ve své zprávě ministerstvo dopravy. HB Reavis se k situaci odmítla vyjádřit.

„Podle všech zjištění někdo účelově uzavřel nevýhodnou smlouvu, aby bylo možno vyvést stamiliony korun ze státem vlastněného ČD Carga. Jinak si nedokážu vysvětlit, že při uzavírání smlouvy a dodatků nikdo nerozpoznal, že smlouva je pro stát nevýhodná,“ uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Cargo se podle ministerstva bude zabývat možnostmi jak nájemní smlouvu vypovědět.

To ale podle dřívějších vyjádření společnosti nebude jednoduché. Smlouva platí patnáct let a už v roce 2010 ČD Cargo uvádělo, že podmínky jejího vypovězení by pro dopravce nebyly přijatelné.

Příjmy kryjí třetinu nájmu

ČD Cargo za pronájem skladů ročně platí 90 milionů, příjmy pokryjí zhruba třetinu této částky, uvedl předseda představenstva státní firmy Ivan Bednárik.

Kvůli problematickému pronájmu haly už v Cargu i v mateřských Českých drahách v tomto týdnu zasahovala policie. Ve firmě prý zabavila dokumenty, které se pro kontraktu týkaly. Podle předsedy představenstva drah Pavla Krtka už ČD s policií spolupracují.

„Nás policie v této záležitosti nekontaktovala,“ řekla mluvčí HB Reavis Magdaléna Drsová s tím, že proto situaci nebude nijak komentovat.

Podle Bednárika smlouva pravděpodobně představuje porušení zákona o veřejných zakázkách, protože nebyla uzavřena na základě otevřeného výběrového řízení.

Cargo to tehdy zdůvodňovalo tím, že potřebovalo pozemek sousedící s jeho terminálem na překládku zboží. Ten patřil právě developerovi HB Reavis, která sklad nakonec i stavěla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah