Celoevropské silniční mýtné? Německá vláda je pro | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Celoevropské silniční mýtné? Německá vláda je pro

ČTK

Německá vláda je připravena podpořit vytvoření celoevropského systému silničního mýtného. S odvoláním na záměr ministra dopravy Alexandera Dobrindta to napsal magazín Spiegel. Dosud se přitom spolková vláda soustředila především na zavedení mýtného pro osobní auta na německém území.

Německo zavedení dálničních poplatků pro osobní auta plánuje už několik let, donedávna však jeho záměry narážely na odpor Evropské komise. Na konci loňského roku se ale obě strany dohodly na kompromisu, který počítá s tím, že Berlín může německým řidičům náklady na mýtné kompenzovat v závislosti na tom, jak ekologickým vozem jezdí.

Němci výrazně navýší počet silnic, kde musí nákladní auta platit mýtné

Nyní je podle Dobrindta německá vláda také pro celoevropský systém mýtného. Cílem spolkové vlády je podle ministra "společný, vzájemně propojený systém mýtného bez národních bariér". Jakmile bude dohoda o jeho rámci, Berlín přehodnotí a případně přizpůsobí své národní mýtné.

Podle Spiegelu to ale nemusí být úplně jednoduché, protože zatímco Evropská komise počítá se systémem, do kterého budou řidiči platit podle ujetých kilometrů, Německo plánuje mýtné s paušálními poplatky za rok nebo kratší období.

Na mýtném se vybralo skoro deset miliard

Ani nové plány spolkové republiky, s nimiž Komise souhlasí, ale nepřijímají všichni bez výhrad. Někteří europoslanci je označili za v podstatě diskriminační, protože mýtné by vzhledem ke kompenzaci pro německé řidiče de facto platili jen cizinci. Český ministr dopravy Dan Ťok minulý týden uvedl, že pokud bude konečný návrh německé strany diskriminační vůči cizincům, připojí se Česká republika k jeho kritikům.

Německo zpoplatní dálnice až za rok, po parlamentních volbách

Tendr na výběr mýtného ministerstvo nevypíše ani za tři roky, obává se SkyToll

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!