Česko bude mít pátou leteckou linku s Čínou. Spojí Prahu s Šen-čenem | E15.cz

Česko bude mít pátou leteckou linku s Čínou. Spojí Prahu s Šen-čenem

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Českou republiku spojí od července s Čínou pátá letecká linka. Dohodu o strategické spolupráci při jejím zřízení podepsali v Pekingu zástupci Letiště Praha a Sichuan Airlines. Letadla budou přepravovat cestující mezi Prahou a jihočínským městem Šen-čen. Dohoda byla podepsána v rámci návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně. Ministr dopravy Dan Ťok očekává, že linka bude komerčně úspěšná.

Lety mezi Šen-čenem a Prahou budou vypravovány dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. "Očekáváme, že novou leteckou linku využije až 40 tisíc cestujících ročně v obou směrech," uvedl Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

Končící ministr dopravy také potvrdil, že je možné, aby některé úseky dálnice D3 postavily čínské firmy. Na slavnostní recepci na české ambasádě v Pekingu prezident Zeman opět kritizoval nízký objem čínských investic v České republice.

Zeman při svém projevu na ambasádě, kde slavnostní recepcí začaly oslavy 70. výročí navázání česko-čínských diplomatických styků, označil za jeden z úspěchů česko-čínských vztahů dosavadní zřízení čtyř leteckých linek. Poznamenal v této souvislosti, že do Vídně míří pouze jedna čínská linka a do Budapešti žádná.

„A proto je dobré, že otevřeme pátou linku, protože člověk se nemá nikdy zastavit a nikdy se nemá spokojit s úspěchem. S tím souvisí rostoucí počet čínských turistů, který se jenom za poslední rok zvýšil téměř o 30 procent,“ řekl Zeman.

Nová letecká linka bude podle Ťoka zprovozněna v červenci. Obstarávat by měla jižní oblast Číny v okolí města Šen-čen, v jehož blízkosti leží Hongkong a další velké aglomerace. „Takže si myslím, a i vedení Sichuan Airlines očekává, že ta linka bude komerčně úspěšná,“ poznamenal.

Sichuan Airlines zároveň podepsaly dohodu s leteckou školou F Air o slavnostním otevření druhého výcvikového centra pilotů v Česku na letišti v Karlových Varech. Několik dohod a memorand také se svými partnery podepsala Česká filharmonie.

Ťok také potvrdil, že ministerstvo dopravy souhlasí s tím, že by se pět úseků středočeské D3 mohlo postavit s pomocí soukromých investorů v rámci takzvaného PPP projektu. Premiér Andrej Babiš nedávno navrhnul, aby byla dálnice postavena za pomoci čínských peněz. Podle Ťoka je otázka, zda Babiš měl účast čínského kapitálu na mysli za podmínky, že vyhrají vyhlášenou soutěž, nebo by byla zakázka zadána některé firmě přímo. Druhá možnost by podle něj znamenala, že by ji musela pravděpodobně schválit Evropská komise. Zemanův mluvčí dnes Českému rozhlasu Radiožurnál sdělil, že prezident s Babišovým návrhem souhlasí.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah