ČSA se v pololetí přehouply do zisku, pomohly bolestné změny | E15.cz

ČSA se v pololetí přehouply do zisku, pomohly bolestné změny

Airbus A330 ČSA
Airbus A330 ČSA
• 
ZDROJ: CSA

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení Českých aerolinií zatím plní plán, který dostalo od soukromých akcionářů. Po dlouhá léta ztrátový dopravce vykázal za letošní první pololetí kladný hospodářský výsledek. I když zisk ve výši 13 milionů korun je spíše černou nulou, jde oproti minulosti o výrazný posun k lepšímu. Ještě za první čtyři měsíce roku přesahovala ztráta sto milionů, loňské pololetí skončilo 408 milionů v minusu.

„Obratu v hospodaření jsme dosáhly díky zásadním změnám, z nichž některé byly bolestné, ale přinesly výsledek a hlavně šanci na další zdravé fungování firmy,“ uvedl předseda představenstva Jozef Sinčák. ČSA například zmenšily flotilu, snížily platy, zrušily ztrátové linky. Místo nich zavádějí jiné.

Změny v cenové politice

Ke změnám došlo i v cenové politice, když firma významně zúžila rozpětí mezi nejlevnějšími a nejdražšími letenkami. K výsledku ale přispěl i zřejmě poslední mimořádný příjem. ČSA se letos zbavily posledních dvou nepoužívaných boeingů, jejich prodej se projevil už ve výsledcích za první čtyři měsíce.

Žádný další majetek k prodeji už není. Největšími akcionáři společnosti jsou Korean Air a (od dubna) Travel Service, státnímu Českému aeroholdingu zbyla pětina. Letošním cílem je vykázat černou nulu i na konci roku. Čáru přes rozpočet ale mohou udělat nespokojení zaměstnanci, kteří kvůli snížení platů hrozí protesty.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah