ČSA začaly propouštět, nejprve odejde 33 pilotů | E15.cz

ČSA začaly propouštět, nejprve odejde 33 pilotů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vedení ČSA na dnešním setkání s Českým sdružením dopravních pilotů (CZALPA) oznámilo propuštění prvních 33 pilotů. Celkově dopravce plánuje propustit 100 dopravních pilotů létajících na pravidelných linkách. Na dnešním setkání s novináři to řekl prezident společnosti Phillippe Moreels. Funkcionářům sdružení pilotů od dnešního dne ČSA přestanou blokovat vstup do budovy, dodal.

„Abychom odblokovali patovou situaci, odblokujeme přístupové karty pro vstup do budovy funkcionářům CZALPA,“ řekl Moreels. V pondělí ČSA rozhodly, že se protestující piloti nemohou pohybovat po budově vedení firmy samostatně, ale pouze v doprovodu ochranky.

Od dnešního dopoledne tak měli zástupci protestujících pilotů opět přístup do svých kanceláří bez asistence bezpečnostní služby. Blokování vstupu do budovy CZALPA považuje za šikanu a porušování řádných pracovních podmínek, řekl mluvčí protestujících pilotů Filip Gaspar. Sdružení proto dnes na vedení společnosti podalo žalobu na nedodržování zákoníku práce. Tu je ale nyní ochotno stáhnout, dodal.

Další setkání mezi managementem a zástupci protestujících pilotů by se mělo uskutečnit ve čtvrtek. Podle Moreelse sdružení CZALPA požádalo o odklad jednání o den, protože si prý potřebuje dohodnout budoucí postup. Ke společnému jednání sdružení pilotů a vedení společnosti vyzvaly zbylé odborové organizace působící v aerolinkách.

Protesty pilotů v minulém týdnu vyvolalo převádění letadel z mateřské společnosti na charterovou dceřinou společnost Holidays Czech Airlines, do níž ČSA přesunuly 11 svých letadel. Podle CZALPA jde o vyvádění majetku ze společnosti a ohrožení pozice ČSA na trhu.

Kvůli protestu bylo minulý čtvrtek zrušeno celkem 25 letů. Na místo vlastních zaměstnanců si České aerolinie poté najaly letadla a posádky zahraničních společností. Tyto společnosti pro ČSA uskutečnily celkem 70 letů, uvedla mluvčí dopravce Hana Hejsková. Poslední pronajatý stroj ruzyňské letiště opustil v úterý večer.

Firma to odmítá, zeštíhlování dopravce nicméně pokračuje. Nedávno ČSA státnímu Českému aeroholdingu prodaly dvě své dceřiné firmy, podle deníku Dnes za ně získaly 778 milionů korun. Společnost Czech Airlines Handling poskytuje dopravcům odbavení cestujících a zavazadel. Firma CSA Services provozuje například kontaktní centrum Českých aerolinií.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah