Dálnice do Vídně nebude, Češi dostaví jen dvouproudou silnici | E15.cz

Dálnice do Vídně nebude, Češi dostaví jen dvouproudou silnici

Dálnice do Vídně nebude, Češi dostaví jen dvouproudou silnici
Silnice I/52 bude nadále tvořit základ silničního spojení z Brna do Rakouska
• 
ZDROJ: MyFriend, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Spojení do Vídně přes Mikulov bude hotové do roku 2018. V Česku půjde o dvouproudou silnici, protože doprava je tu slabší než v Rakousku. Na dnešním briefingu po jednání s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař s tím, že dálniční spojení není třeba. Hlavní změnou proti dnešnímu stavu na české straně tak bude obchvat Mikulova.

„Není to tak, že by Česká republika chtěla šetřit, vycházíme ze společné vize,“ řekl Prachař. Hlavním úkolem je prý vytlačit tranzitní dopravu z Mikulova, protože zbytek současné silnice I/52 jinak vede nezastavěným územím. Dvouproudá komunikace tak bude navazovat na stejný typ komunikace vedoucí z Rakouska.

V Rakousku bude tato silnice dlouhá zhruba 15 kilometrů, zbytek trasy povede po klasické dálnici. Mezi roky 2016 a 2017 bude dálnice z Vídně dokončena vybudováním úseku Schrick - Poysbrunn, uvedl Pröll. Ten bude čtyřproudový a poté bude komunikace k českým hranicím pokračovat jako dvouproudá. Podle něj je vybrané řešení vzhledem k intenzitě dopravy mezi oběma zeměmi racionální. Podobně jako Česko i rakouská strana má zájem zejména na vytlačení tranzitní dopravy ze zastavěných oblastí. Rakouská část komunikace se proto vyhne obci Drasenhofen, dodal.

Na absenci rychlostního silničního spojení s Rakouskem si postěžoval Prachařův stranický kolega a ministr financí Andrej Babiš. „Budeme slavit 25 let od revoluce a v určitém směru je ostuda, že nemáme žádné dálniční spojení do Rakouska a že vlak do Vídně jede čtyři a půl hodiny,“ řekl.

Peněz na stavbu komunikací je přitom dostatek. Loni se na stavby dopravní infrastruktury nevyčerpalo 13 miliard korun a pro příští rok se rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, který dnes vláda schválila, zvýší o 20 miliard na 94 miliard korun.

Klaus Schierhackl: Rakouským dálnicím chybí odpovídající napojení na české straně

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!