Dálniční známky nebudou třeba na čtyřech úsecích, o dalších se jedná | E15.cz

Dálniční známky nebudou třeba na čtyřech úsecích, o dalších se jedná

D11
D11
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od ledna nebudou řidiči potřebovat dálniční známku na čtyřech úsecích, které ze zpoplatněné dálniční sítě vyňalo ministerstvo dopravy. O změně vládu informoval ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Jde o krátké úseky dálnic u Brna, Mladé Boleslavi nebo Mezna na Táborsku. Ťok oznámil, že v souvislosti s národním záměrem snižování emisí jedná jeho úřad i s dalšími městy, kterým dálniční obchvaty komplikují průjezd obcí.

„Je to třeba Kroměříž, jejíž okruh se stal součástí dálniční sítě,“ uvedl ministr. Záměr ještě musí projednat z ministerstvem financí, protože vyjmutím okruhu přijde stát o poplatky na mýtném, v případě Kroměříže by to bylo sto až dvě stě milionů korun.

„Chtěli jsme vyjít vstříc řidičům, z jejichž kusu rychlostní silnice se stala dálnice, a oni kdyby si nechtěli koupit dálniční známku, museli by úsek složitě objíždět,“ vysvětlil ministr nynější změnu. Od ledna bude vyjmout ze zpoplatnění 28kilometrový úsek dálnice D1 Kývalka - Brno, Brno - Holubice mezi exity 182 a 210. Dalšími úseky jsou tři kilometry dálnice D3 Mezno - Čekanice, sedm kilometrů rychlostní silnice R6 Jesenice - Cheb sever mezi exity 162 a 169 a sedm kilometrů rychlostní silnice R10 Mladá Boleslav, Bezděčín - Mladá Boleslav.

Ceny dálničních kuponů pro příští rok zůstávají stejné jako letos. Roční dálniční kupon vyjde kupujícího na 1500 korun, cena měsíčního kuponu činí 440 korun a desetidenního 310 korun. Kupony mají ve srovnání s letošním rokem nové bezpečnostní prvky a odlišné tvary podle doby jejich platnosti.

Vedle vyhlášky upravující podmínky zpoplatnění vozidla s maximální povolenou hmotností do 3,5 tuny podepsal ministr dopravy i novelu vyhlášky pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Nově podle ní bude příští rok do výběru mýtného zařazen nedávno otevřený úsek D6 Lubenec - Bošov, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah