Další čistky v dopravě? Ministr s obměnou vedení v letovém provozu zatím váhá | E15.cz

Další čistky v dopravě? Ministr s obměnou vedení v letovém provozu zatím váhá

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: rlp.cz

Jan Hrbáček, Euro

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Řízení letového provozu (ŘLP), státní společnosti zřízené ministerstvem dopravy, to vře. Roky klidu, kdy vedení firmy ohrožovala pouze skupina kolem bývalého zaměstnance Pavla Černého, jsou pryč. Sílí informace, že by ředitele Jana Klase měl vystřídat bývalý zaměstnanec Karel Kouklík.

Karel Kouklík patřil do Černého neformální skupiny a roky působil v obdobné instituci na Slovensku. Dnes se od Černého činnosti, který zpracovával kritické analýzy práci vedení ŘLP, z nichž se některé pasáže ocitly v médiích, distancuje. Černému byla navíc kvůli aktivitám - častým návštěvám na ministerstvu a lobbingu proti Klasovi - kolem ŘLP odebrána vstupní karta na ministerstvo.

Karel Kouklík dal na Slovensku (původně vedl výcvikové středisko ŘLP a posléze pracoval ve slovenské obdobě ŘLP) před prázdninami výpověď s odůvodněním, že mu byla nabídnuta funkce šéfa ŘLP po odvolaném Klasovi. Vedení resortu je prý nespokojeno s tím, jak Klas instituci vede. Ministr dopravy Zdeněk Žák se už podle informací týdeníku Euro s Kouklíkem minimálně dvakrát sešel. Potvrdit, že ho chce dosadit místo Klase, ale nechce.

Kastovní společnost

Žák ujišťuje, že se s Kouklíkem schází ne kvůli výměně managementu, ale kvůli tomu, že je jeho poradcem přes lidské zdroje. Jenže spolu s Kouklíkem už dali výpověď jeho další možní spolupracovníci, které si Kouklík vytipoval jako nejbližší spolupracovníky. „Takový slib by byl vůči panu Kouklíkovi neseriózní. O tom, že někdo kvůli letové mu provozu odešel ze zaměstnání, nic nevím,“ tvrdí ale Žák.

Řízení letového provozu jsou do jisté míry kastovní společností. Lidé spolu drží, odbory jsou spíše pravicového zaměření. Firma není napojena na státní rozpočet, žije z poplatků za letecké přelety. V roce 2011 skončila v zisku 280 milionů korun, vloni přes 330 milionů korun. Peníze, vydělané ze správy vzdušného prostoru, se reinvestují do firmy, poslední stamilionovou zakázkou je IT projekt Neopteryx - nový IT systém řízení.

Rozhodnutí až po auditu

Ministr dopravy Žák, který razantně obměnil vedení Českých drah, čeká na výsledky auditu. Ten se děje z popudu ministerstva (firmu prověřuje i NKÚ). Výsledky by mohly být známy zhruba do týdne. Žák se netají tím, že pokud zjistí fatální nedostatky, nebude v personálních opatřeních otálet.

Podle informací týdeníku Euro už má mít k dispozici interní analýzu spolupracovníků z ministerstva (o fungování ŘLP) . „První zpětnou vazbu budu mít za čtrnáct dnů a o definitivních výsledcích budu hovořit za měsíc, dva. K personální změně by došlo v okamžiku, kdy by se objevila závažná informace. A řešili bychom to ihned. Zatím nemám informace, které by měly moji důvěru v současné vedení nahlodávat,“ nechal se slyšet ministr dopravy.

Auditoři se soustředí na dobu od roku 2011 do současnosti. Kontrolují veřejné zakázky, účetnictví, nakládání s určeným majetkem a personalistiku. Do letitého a tvrdého boje o ŘLP vstoupila několikrát policie i státní zastupitelství. Pražské Vrchní státní zastupitelství před zhruba rokem prověřovalo trestní oznámení o možných hospodářských deliktech. Z nejasné odpovědi žalobce vyplývá, že by prověřování oznámení vyústilo v zahájení vyšetřování. „Oznámení obecně nekomentujeme a současně sděluji, že zdejší státní zastupitelství vámi dotazovanou věc nedozoruje,“ uvedl šéf odboru závažné hospodářské kriminality pražských žalobců Marek Bodlák.

Jan Klas, ŘLP Autor: E15 Anna Vackova

Jan Klas, šéf ŘLP

Šéf ŘLP Jan Klas pak podal kvůli výrokům bývalého zaměstnance Pavla Černého v týdeníku Euro trestní oznámení pro pomluvu. „ŘLP nebude komentovat žádné úkony v trestněprávní rovině, které byly učiněny v souvislosti s činností organizované skupiny, která se snaží dlouhodobě ovládnout podnik,“ odpověděl mluvčí ŘLP Richard Klíma na otázku ohledně vyšetřování Černého.

Nově policii zaangažoval Karel Kouklík. Ten se podle svých slov obrátil na Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, protože stal koncem srpna cílem sledování. Sledovat jej mělo pět aut, dva lidé na motocyklech, a jedno auto na něj prý dokonce najíždělo. Na policii Kouklík podal vysvětlení, ale ta zatím žádné zjištění neoznámila.

Úvahy o možné spojitosti bitvy o ŘLP a sledování mluvčí státního podniku Klíma odmítá jako absurdní a nepravdivé. A vedení zvažuje podání dalšího - kontra - trestního oznámení kvůli Kouklíkovým argumentům ohledně špatného řízení společnosti a údajné snaze ŘLP jej pošpinit u slovenského zaměstnavatele. „V rámci položených otázek se objevují některé skutečnosti, které se přesně shodují s dlouhodobě šířenými nepravdivými materiály, které byly doposud předávány anonymní formou. Pokud se k těmto skutečnostem inženýr Kouklík nebo někdo jiný veřejně přihlásí, ředitel podá trestní oznámení pro pomluvu a poškozování dobrého jména,“ dodává mluvčí ŘLP Richard Klíma.

Ministr Žák připravuje výpovědi

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.