Další skandál ve vedení Nissanu? Výkonný ředitel automobilky končí kvůli nesrovnalostem v příjmech | E15.cz

Další skandál ve vedení Nissanu? Výkonný ředitel automobilky končí kvůli nesrovnalostem v příjmech

ČTK

Výkonný ředitel japonské automobilky Nissan Motor Hiroto Saikawa se rozhodl odstoupit z funkce. Tlak na Saikawovu rezignaci zesílil minulý týden, kdy vyšly najevo nesrovnalosti v jeho příjmech.

"Saikawa v poslední době naznačoval, že má chuť rezignovat," uvedl v pondělí předseda správní rady Jasuši Kimura. "V souladu se svým přáním předat taktovku nové generaci vedoucích pracovníků v Nissanu odstoupí 16. září," dodal.

Saikawa minulý týden přiznal, že byl v rámci systému vytvořeného propuštěným předsedou správní rady Carlosem Ghosnem přeplacen. Popřel ale, že to nařídil, nebo že o tom věděl. Zároveň slíbil, že veškeré neoprávněně vyplacené finanční prostředky vrátí. Podle Kimury se prokázalo, že příjmy, které Saikawa obdržel, nebyly nezákonné.

Renault obnovil námluvy s Fiatem, jedná o prodeji podílu v Nissanu

Nissan teď vybírá nového výkonného ředitele, který bude jmenován příští měsíc. Automobilka uvedla, že zvažuje deset kandidátů, jejich jména však nezveřejnila. Do jmenování nástupce nahradí Saikawu ve funkci provozní ředitel Jasuhiro Jamauči, informovala agentura AP.

Bývalý předseda správní rady Ghosn byl loni v listopadu zatčen a obviněn z finančních podvodů. Tvrdí ale, že je nevinný. Do skandálu je zapleten i Ghosnův spolupracovník Greg Kelly, který obvinění rovněž odmítá. Kimura v pondělí uvedl, že Ghosnova a Kellyho pochybení způsobila firmě újmu 35 miliard jenů (zhruba 7,7 miliardy korun). Dodal, že Nissan bude usilovat o náhradu této škody.

Ghosn byl architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po loňském zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členských podniků aliance.

Golfový míček, který vždy trefí jamku. Nissan ukazuje nová užití autonomního pohybu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!