Dejte si pozor na ruské rakety, varuje EASA aerolinky | E15.cz

Dejte si pozor na ruské rakety, varuje EASA aerolinky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Francois Roche, Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské raketové útoky na Sýrii přiměly evropské úředníky vydat bezpečnostní upozornění pro aerolinky létající do Iráku, Íránu a nad Kaspickým mořem. Informoval o tom web listu The Wall Street Journal (WSJ). Rusko tento týden uvedlo, že vypálilo řízené střely z oblasti u Kaspického moře proti cílům v Sýrii, vzdáleným více než 1500 kilometrů.

Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA) vydala v pátek informační bezpečnostní bulletin pro aerolinky, ve kterém upozornila, že střely mířící do Sýrie musejí nutně proletět vzdušným prostorem nad Kaspickým mořem, Íránem a Irákem. Tyto střely se ale pohybují pod letovými trasami, které oficiálně používají komerční letadla, dodala EASA.

Bezpečnostní bulletiny mají varovat aerolinky před možným rizikem pro komerční lety, aerolinky je pak využívají i při tvorbě svých letových plánů. EASA dodala, že nemá žádné konkrétní doporučení pro aerolinky, co by měly podniknout.

Důvodem k vydání podobné zprávy byly v minulosti i boje v Iráku. Kvůli tomu byl omezen provoz v části iráckého vzdušného prostoru.

Úřady pro bezpečnost leteckého provozu jsou nyní velmi obezřetné, pokud jde o lety blízko konfliktních oblastí. Přimělo je k tomu sestřelení letadla malajsijských aerolinek loni v červenci nad východní Ukrajinou při letu z Amsterodamu do Kuala Lumpuru. Zemřelo přitom všech 298 osob na palubě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah