Dopravci mají jasno - kvůli zvýšení DPH zdraží jízdné | E15.cz

Dopravci mají jasno - kvůli zvýšení DPH zdraží jízdné

autobusy
autobusy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jízdné ve veřejné dopravě v Česku zřejmě příští rok podraží. Dopravci promítnou chystané zvýšení DPH za přepravní služby do ceny jízdenek, shodli se v anketě. U linek veřejné služby, které objednávají obce a kraje, budou dopravci požadovat buď zvýšení dotace, nebo povolení na zvýšení přepravních tarifů. Zvýšení jízdného od nového jízdního řádu v prosinci už v pondělí oznámily České dráhy. Daň by se od příštího roku měla zvýšit z deseti na 14 procent.

„DPH není jediná položka při kalkulaci jízdného. Budeme zohledňovat i nárůst cen pohonných hmot, které v současné době vedle mezd tvoří největší nákladové nároky dopravců, řekl ředitel ČSAD Kladno Lubomír Landa. Růst jízdného podle něj bude o něco vyšší, než o kolik stoupne DPH, a bude se tak pohybovat kolem pěti procent. Automaticky se to ale týká jen linek, které dopravce provozuje na vlastní riziko. U dotovaných spojů, které tvoří většinu linek společnosti, záleží na rozhodnutí kraje. Na stanovisko krajských úřadů čeká i společnost Veolia. Případné zdražení chce oznámit během měsíce.

Zvyšování cen o provozní náklady má u linkové dopravy ještě jednu komplikaci. Tou je cenový výměr, který vydává ministerstvo financí, upozornil ředitel ČSAD Vsetín Josef Růčka. Tento systém zajišťuje, aby si dopravci do konečné ceny promítali jen skutečné náklady a přiměřený zisk.

S aktualizací cenového vzorce pro výpočet obyčejného jízdného pro rok 2012 podle Michala Žurovce z tiskového oddělení ministerstva financí úřad počítá. Do tohoto výpočtu jsou zahrnuty skutečné náklady dopravců, tedy počty autobusů nezbytných k zajištění linkové dopravy, cena těchto autobusů, roční objem tržeb a investic a odpisů dopravce a dotace státu a krajů.

Kromě Českých drah pravděpodobně jízdné zdraží i jejich největší konkurent, společnost RegioJet ze skupiny Student Agency podnikatele Radima Jančury. DPH je externí vliv, který dopravce nemá šanci ovlivnit, uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj. Brněnská společnost, která provozuje železniční i autobusovou dopravu, se podle něj bude zvyšováním cen zabývat na přelomu roku a je pravděpodobné, že zvýšení daní do cen jízdenek promítne.

Snížená desetiprocentní sazba DPH, která se kromě veřejné dopravy vztahuje i na další služby a také například knihy a potraviny, má od příštího roku vzrůst na 14 procent. Od dalšího roku se obě sazby DPH sjednotí na 17,5 procenta. Změnu zatím schválila sněmovna, nyní ji posoudí Senát. Získané peníze vláda plánuje použít k rozjezdu důchodové reformy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah