Elektromobily BMW budou mít baterie z Číny | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Elektromobily BMW budou mít baterie od čínského výrobce

ČTK

Největší čínský výrobce baterií pro elektromobily Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL) vybuduje u Erfurtu ve východním Německu závod na výrobu článků pro elektrická vozidla. S německou automobilkou BMW společnost uzavřela kontrakt, podle něhož BMW v několika příštích letech odebere od čínské firmy produkci v hodnotě čtyř miliard eur (přes 104 miliard korun), podíl výroby erfurtského závodu bude činit 1,5 miliardy, zbývající část doveze z Číny. Oznámil to v pondělí Markus Duesmann zodpovědný za nákup a dodavatelské sítě.

Dohodu o výstavbě závodu má dnes spolu s dalšími podepsat německá kancléřka Angela Merkelová a čínský premiér Li Kche-čchiang. Po podpisu by podle serveru The Local měly být zveřejněny další podrobnosti.

Duesmann řekl, že BMW se bude na nákladech na výstavbu v Německu podílet, k částce se však odmítl vyjádřit. K investici pak vyzval ostatní výrobce automobilů.

Automobilka sice sama investuje do výzkumu baterií, o tom, zda je bude sama vyrábět, ale podle Duesmanna zatím nerozhodla.

Češi se vydali dobýt trh bateriových úložišť

Dohodu vítá jak durynské ministerstvo hospodářství, tak odborový svaz IG Metall, neboť vytvoří kolem 1000 pracovních míst.

Čínská firma bude německé společnosti dodávat baterie pro elektrickou verzi vozu Mini a nový elektromobil iNext, který se má začít vyrábět v roce 2021.

Sedm let starý CATL, který vznikl jako pobočka japonského výrobce baterií ATL, vstoupil v polovině června na akciovou burzu, aby získal prostředky na rozšíření výroby. Tržní hodnota podniku tak dosáhla 12,3 miliardy dolarů (276 miliard korun).

Škoda rozjela studentské sdílení aut, bude zatím jen pro pražské univerzity

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!