Emirates chtějí odškodnění za opravy obřích Airbusů | E15.cz

Emirates chtějí odškodnění za opravy obřích Airbusů

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aerolinky Emirates, provozovatel největší flotily Airbusů A380, budou po výrobci letadel požadovat odškodnění za to, že musely tyto stroje na čas odstavit kvůli kontrole prasklin v křídlech. Napsal to deník Financial Times s odvoláním na šéfa dopravce Tima Clarka.

Prohlídkou, kterou nařídily evropské úřady kvůli objevení malých prasklin na křídlech několika obřích strojů, musí projít všechny dosud vyrobené Airbusy A380. Na zem musí stroje poté, co absolvují 1300 letů.

Emirates tvrdí, že kvůli narušení letového řádu těchto velkokapacitních letadel přijdou o tržby ve výši až 90 milionů dolarů.

Clark zatím neupřesnil, zda bude po výrobci požadovat celou tuto částku. Emirates trhliny objevily na všech 10 dosud zkontrolovaných strojích. Opravu prý bude nejspíše potřebovat všech 21 letadel. „Z obchodního hlediska to pro nás je hrozná zkušenost, Způsobilo nám to mnoho obchodních těžkostí,“ řekl Clark deníku. Ujistil zároveň, že letadla jsou navzdory trhlinám v křídlech zcela bezpečná.

Šéf Emirates také kritizoval přístup Airbusu k celé situaci. Firma prý ze začátku odmítala připustit skutečný rozsah potíží, ačkoli nyní se už snaží svou chybu napravit. Emirates mají objednáno další 69 Airbusů A380.

Praskliny v křídlech se objevily i na letounech dalších aerolinek. Singapore Airlines, které provozují první dodaný Airbus A380, je objevily na všech zatím dosud prověřených letadlech. Air France s kontrolami teprve začala. Letouny Lufthansy zatím nenasbíraly požadovaný počet letů.

Koncern EADS, do kterého Airbus patří, ve čtvrtek uvedl, že firma na kontroly křídel vyčlenila 105 milionů dolarů. Šéf koncernu Louis Gallois ujistil, že náklady na opravy ponese Airbus.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.