Jihočeská úzkokolejka řeší obstavené účty kvůli nezaplacenému pojištění

Úzkokolejka

Úzkokolejka Zdroj: profimedia.cz

Železniční společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) hasí v těchto dnech problém. Firma se na popud České správy sociálního zabezpečení ocitla ve správní exekuci, což mimo jiné znamená obstavení účtů. „V rámci správní exekuce jsou vymáhány pohledávky vzniklé kvůli neuhrazení pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti včetně penále,“ uvedla mluvčí správy Jana Buraňová.

Ředitel a spolumajitel JHMD Boris Čajánek oponuje s tím, že pohledávka byla uhrazena z účtu firmy v pátek, čímž blokace skončila. O tom však na ČSSZ nevědí, podle Buraňové ještě v pondělí po poledni peníze na účty sociální správy nedoputovaly. „Exekuce skončí okamžikem jejich připsání na náš účet,“ doplnila mluvčí.

Dopravce, který provozuje vlaky na úzkorozchodných tratích z Jindřichova Hradce na jih do Nové Bystřice a na sever do Obrataně, se cítí dlouhodobě podfinancovaný ze strany krajů. Ty údajně nehradí plně náklady firmy a přiměřený zisk za provoz vlaků v závazku veřejné služby. Jednání s kraji o financování na letošní rok a další léta se vedou několik měsíců.

Vedení společnosti by rádo získalo od krajů vyšší dotaci na jeden kilometr mimo jiné kvůli zařazení nových vlaků do flotily a vyšším odpisům. Vývoj jednání se přitom liší. Jihočeský kraj naznačil vůli ke kompromisu, podle informací E15 je ochoten navýšit kilometrovou sazbu o více než deset korun na téměř 73 korun. Návrh již prošel radou kraje. Vysočina ale uznává pouze navýšení o inflaci.

„Z naší strany byl společnosti JHMD předložen návrh dodatku smlouvy na rok 2016 loni 10. prosince. Ze strany JHMD nebyl akceptován,“ konstatovala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. JHMD se zároveň domnívá, že má nárok na doplatek dotací zpětně i za minulé roky, kdy byly nové soupravy nasazovány do provozu.