Konkurence: čtyři expresy za 20 minut | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Konkurence: čtyři expresy za 20 minut

Konkurence: čtyři expresy za 20 minut
Radim Jančura
• 
ZDROJ: čtk
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Cestující si mohou mnout ruce, dopravci mluví o masakru. Deník E15 získal a prostudoval první návrh jízdního řádu na jediné konkurenční trati Praha–Ostrava. Návrh Správy železniční dopravní cesty vyplývá z požadavků dopravců. Dnes na nedotované trati jezdí České dráhy a RegioJet Radima Jančury, od prosince tady přibudou zlatočerné soupravy Leo Expressu podnikatele Leoše Novotného.

A zejména ve špičkách budou konkurenci dělit pouhé minuty. Například po 16. hodině odjedou z Prahy na Ostravu v rozmezí 20 minut hned čtyři vlaky, což výrazně převyšuje i hustotu pražské metropolitní vlakové dopravy.

„Je to první efekt konkurenčního boje. Předpokládám, že slabší, možná se dá říci i moudřejší, ustoupí. Některé souboje jsou zbytečné a vysilující,“ řekl železniční konzultant Emanuel Šíp. Dopravci ale zatím trvají na svých návrzích.

Nabídka pro cestující mezi Prahou a Ostravou bude skutečně široká. RegioJet nasadí devět párů vlaků, Leo Express osm. Rovněž osm bude i pendolin (o jedno méně než dnes), která doplní další expresy Českých drah. „Zvažujeme, že přidáme ještě jeden pár ve večerních hodinách,“ uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Soutěžit se bude i v rychlosti. Vlaky zdrží dlouhodobá stavba na úseku Běchovice– Úvaly, takže pendolino pojede tři hodiny a 11 minut. Dnes je v Ostravě o pět minut dříve. Nejpomalejší RegioJet naopak zrychlí o šest minut na 3:24, ovšem za cenu vynechání tří zastávek: v Praze Libni, v Ústí nad Orlicí a Zábřehu. „Je to nástin našich úvah, abychom ty vlaky zrychlili,“ řekl Ondrůj.

Upozornil, že jde jen o první verzi grafikonu. Leo Expressu bude nejrychlejší cesta trvat tři hodiny a 15 minut. Zastávky soukromníků i pendolin budou téměř totožné: Praha hlavní nádraží, Pardubice, Olomouc, Ostrava Svinov, Ostrava hlavní nádraží. RegioJet zastaví ještě v Hranicích na Moravě.

„S dopravci ještě povedeme individuální jednání, definitivní uzávěrka jízdního řádu je 13. září,“ řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!