Krajům chybí peníze na silnice, stěžují si Zemanovi | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Krajům chybí peníze na silnice, stěžují si Zemanovi

Krajům chybí peníze na silnice, stěžují si Zemanovi
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (vlevo) předal prezidentu Miloši Zemanovi zahradní lampu, která doplní 13 dalších luceren, jež mají zdobit park u zámku v Lánech.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Veřejné rozpočty, peníze na opravu silnic a migrace byly hlavními tématy jednání hejtmanů s prezidentem Milošem Zemanem. Po jednání na Pražském hradě to řekl předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Podle Haška hejtmany nejčastěji trápí neutěšená dopravní infrastruktura v regionech.

„Nejfrekventovanějším slovem na tom dnešním pracovním obědě byla otázka významných silnic,“ řekl Hašek. V každém regionu je podle něj problém s výstavbou páteřní komunikace a hejtmani požádali prezidenta o pomoc při jednání s ministerstvem dopravy a vládou.

Zapojení prezidenta žádají hejtmani také kvůli změně v rozpočtovém určení daní (RUD). Hašek připomněl, že vláda regionům slíbila, že od začátku příštího roku začne platit novela zákona o RUD, díky které by kraje získaly vyšší podíl z výnosů daně z přidané hodnoty (DPH). „Máme říjen a ten zákon v Poslanecké sněmovně ještě nebyl doprojednán,“ upozornil Hašek. Obává se toho že do konce roku by zákon nemusel být schválen. „Z tohoto důvodu jsme požádali pana prezidenta o intervenci,“ dodal.

Zeman prý hejtmanům slíbil, že se do projednávání zákona zapojí. „Obecně nám pan prezident slíbil pomoc v oblasti legislativy a stejně tak my budeme konzultovat některá stanoviska krajů v legislativním procesu,“ řekl Hašek.

Mimo ekonomických témat se hejtmani s prezidentem věnovali také migraci. Hašek společně s jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou (ČSSD) Zemana informovali o průběhu společného cvičení české policie a armády na hranicích s Rakouskem, kterého se ve středu zúčastnili. Oba dva ocenili, že Česko je připraveno kontrolovat svou hranici. „Nikdo si nesmí myslet, že se do České republiky může dostat nelegálně,“ poznamenal Hašek.

Poprvé i Krnáčová

Hejtmani se s prezidentem Zemanem sešli počtvrté od začátku jeho mandátu. Podle Haška jsou setkání důkazem toho, že prezident se zajímá o regionální politiku. Připomněl v této souvislosti Zemanovy časté návštěvy v krajích.

Letos poprvé prezident pozval na Hrad také pražskou primátorku. Řekl, že dříve primátora hlavního města nezval, protože jím byl Tomáš Hudeček (TOP 09). S tím se Zeman rozcházel v názorech na zahraniční politiku. Současná pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) byla mezi 13 hejtmany jedinou ženou.

Po obědě s prezidentem, který se z plánované hodiny a půl protáhl na přibližně dvě hodiny, se hejtmani přesunuli na neformální setkání k 15. výročí založení krajů. Zúčastnilo se ho 33 současných i bývalých hejtmanů.

**

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!