Letiště Gatwick odbavilo rekordní počet cestujících | E15.cz

Letiště Gatwick odbavilo rekordní počet cestujících

Letiště Gatwick
Letiště Gatwick
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: Zhu via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Londýnské letiště Gatwick zaznamenalo nejrušnější rok ve své historii. Za finanční rok do konce března se počet odbavených cestujících zvýšil o 7,8 procenta na rekordních 38,7 milionu. Výsledky prý z Gatwicku dělají nejlepší místo pro vybudování nové ranveje u Londýna, uvedlo letiště.

Gatwick je druhé nejvytíženější letiště v Británii po Heathrow, s nímž soupeří o výstavbu nové vzletové a příletové dráhy pro Londýn. Se svou jednou ranvejí loni v srpnu dosáhlo světového rekordu, kdy za jeden den zařídilo 906 odletů a příletů.

Roční tržby Gatwicku vzrostly o 7,5 procenta na 638 milionů liber (24,5 miliardy korun). Zisk letiště před zdaněním, odpisy a úroky (EBITDA) stoupl o 13 procent na 294 milionů liber.

„Naše rekordní výsledky ukazují, proč jsme nejlepší volbou (pro novou ranvej),“ řekl podle BBC šéf letiště Stewart Wingate. Gatwick loni vybrala vládní komise spolu s Heathrow na užší seznam letišť, kde by mohla být postavena nová vzletová a příletová dráha. Své konečné doporučení se komise chystá zveřejnit v příštích dnech.

Heathrow na pokraji svých kapacit

Heathrow, které je hlavním britským přestupním uzlem, funguje na pokraji svých kapacit a náklady na výstavbu nové dráhy se tam odhadují na 19 miliard liber. Nová ranvej na Gatwicku by podle odhadů stála jen devět miliard liber, letiště ale zatím není zcela vytížené.

Gatwick se dosud zaměřoval hlavně na lety na kratší vzdálenosti, nyní ale zavádí dálkové linky do Turecka, Ruska, Indonésie a na Blízký východ. „Gatwick se rychle blíží naplnění kapacit a dojde k němu o deset let dříve, než odhadovalo ministerstvo dopravy,“ uvedl Wingate.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah