Nález ropy u letiště Gatwick je asi největším objevem za 30 let | E15.cz

Nález ropy u letiště Gatwick je asi největším objevem za 30 let

Gatwick
Gatwick
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ložisko ropy blízko druhého největšího londýnského letiště Gatwick je zřejmě mnohem větší, než se původně odhadovalo. Firma UK Oil & Gas Investment (UKOG), která se zabývá rozvojem ropných polí, uvedla, že by zde mohlo být až 100 miliard barelů. Půjde zřejmě o největší nález na britské pevnině za posledních 30 let. Průzkumy však ještě nejsou u konce a údaje se budou dále ověřovat.

UKOG je hlavním investorem projektu s podílem 30 procent. Firma však současně připustila, že pouze část těchto zásob bude možné vytěžit. Podle hodnocení se srovnatelnými oblastmi těžby v USA a západní Sibiři by mohlo být komerčně výhodné vytěžit zhruba tři až 15 procent těchto zásob.

Nález se nachází v oblasti jižní pánve Weald, která je bohatá na suroviny. Je také blízko jednoho z největších ropných polí na pevnině v Evropě, které se nachází ve Wytch Farm. Ropa se na pevnině v jižní Anglii těží desetiletí. V současnosti je v oblasti pánve Weald kolem desítky míst, kde se těží ropa.

Loni britská geologická služba odhadla, že v oblasti mohou být zásoby břidlicové ropy v celkové výši 2,2 až 8,5 miliardy barelů. UKOG však uvedl, že vyvrtal nejhlubší vrt v regionu za posledních 30 let a výsledky ukazují, že by zde mohlo být 50 až 100 miliard barelů.

Ropa z břidlic se těží metodou frakování, neboli hydraulického štěpení. Tato metoda však vyvolává kontroverze kvůli jejímu dopadu na životní prostředí a obavám, že může způsobovat zemětřesení. UKOG však tvrdí, že nehodlá používat frakování a ropa z této oblasti se dá vytěžit konvenčním horizontálním vrtáním.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah