Lufthansa bude brutálně propouštět. Padne 22 tisíc pracovních míst | E15.cz

Lufthansa bude masivně propouštět, o práci přijde 26 tisíc lidí. Piloti chtějí létat i za půl platu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Šestnáct procent veškeré pracovní síly se rozhodl zrušit německý národní dopravce Lufthansa. Celosvětově se to má týkat zhruba 22 tisíc pracovních míst. Na Německo z toho připadne polovina. Lufthansa, na niž podobně jako na celé odvětví letecké přepravy doléhá koronavirová krize, ještě na konci dubna předpokládala, že zruší jen polovinu nyní ohlášeného počtu.

Mluvčí největší letecké společnosti v Evropě na středeční schůzce s odbory přiznala, že firmě vzhledem k situaci přebývá kolem 26 tisíc lidí na různé úvazky, což v přepočtu odpovídá 22 tisícům pracovním místům na plný úvazek.

„Ve skupině Lufthansa budeme mít o 22 tisíc pracovních míst přepočtených na plný úvazek méně,“ sdělila Lufthansa agentuře AFP. Dodala, že se chce vyhnout nucenému propouštění, jak jen to bude možné.

Lufthansa se minulý týden zavázala k rozsáhlé restrukturalizaci, která mimo jiné zahrnuje rušení tisíců pracovních míst či prodej části majetku. Restrukturalizací byl podmíněn záchranný balík v hodnotě devět miliard eur, tedy téměř 240 miliard korun, který aerolinkám poskytne nový německý fond pro hospodářskou stabilizaci WSF.

Firma vyjednává s odbory o částečných úvazcích a dalších způsobech, jak snížit náklady na zaměstnance. Dohody chtějí obě strany dosáhnout před 25. červnem, kdy se koná mimořádná valná hromada, na níž budou o záchranném balíku hlasovat akcionáři.

Odbory palubního personálu (UFO) leteckou společnost požádaly, aby se vyhnula nucenému propouštění. Odbory zastupující piloty pak uvedly, že jejich členové nabídli snížení svých mezd až o 45 procent, což představuje 350 milionů eur. Na oplátku žádají, aby společnost zachovala co nejvíce pracovních míst.

Akcie Lufthansy na zprávu reagovaly prudkým poklesem, krátce po poledni ztrácely přes sedm procent.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.