Lufthansa chce převzít zkrachovalou Alitalii, píše italský tisk | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Lufthansa chce převzít zkrachovalou Alitalii, píše italský tisk

ČTK

Německé aerolinky Lufthansa předloží nabídku na převzetí velké části zkrachovalé italské společnosti Alitalia, za kterou je německý podnik ochoten zaplatit 500 milionů eur (12,9 miliardy korun). Uvedl to italský list Corriere della Sera. Dnešek je konečným termínem pro předložení závazných nabídek na Alitalii.

Zájem německých aerolinek se soustředí na části spojené s létáním, tedy například na letadla, piloty a další posádku a takzvané sloty, což jsou časy pro vzlety a přistání na letištích. O pozemní operace Lufthansa podle listu zájem nemá.

Lufthansa ve svém plánu podle italského listu počítá se zrušením 6000 pracovních míst, což je zhruba polovina pracovní síly, a omezením tras na krátké a střední vzdálenosti, na kterých se italská firma potýká se silnou konkurencí nízkonákladových aerolinek. Alitalia se ke zprávě odmítla vyjádřit.

Lufthansa se nedávno dohodla na koupi části zkrachovalých aerolinek Air Berlin. Tuto leteckou společnost, stejně jako aerolinky Alitalia, měla pod kontrolou arabská letecká společnost Etihad. Podniky ale přestala financovat.

Právě masivní propouštění zřejmě donutí vládu, aby nabídku Lufthansy odmítla. Mezi dalšími zájemci o Alitalii by mohly být investiční fond Cerberus a nízkonákladové aerolinky easyJet. Zájem o Alitalii měl také irský Ryanair, ten už ale oznámil, že závaznou nabídku nepředloží.

Přejde německá společnost do čínských rukou? O převzetí Air Berlin má zájem LinkGlobal Logistics

Alitalia byla za 70 let své existence v zisku jen několikrát. Navzdory několika reorganizacím a finančním injekcím je firma stále ztrátová. Od května je pod zvláštní správou, o kterou požádala italskou vládu kvůli finančním problémům.

Vláda minulý týden rozhodla, že prodlouží Alitalii splatnost překlenovacího úvěru z listopadu letošního roku až do září 2018 a poskytne firmě také dalších 300 milionů eur k již poskytnutým 600 milionům. Vláda rovněž prodloužila lhůtu pro uzavření prodeje z 5. listopadu na 30. dubna. Hodnota Alitalie se pohybuje kolem 800 milionů eur.

Air Berlin nejsou samy. Letectví prochází velkými změnami, doplatila už na ně řada dalších aerolinek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!