Česko a Slovensko budou spolupracovat na přípravě rychlodráhy | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Ministři si plácli. Česko a Slovensko budou spolupracovat na přípravě rychlodráhy

ČTK

Česká republika a Slovensko budou spolupracovat na vybudování vysokorychlostní trati, která spojí Prahu s Bratislavou. Dohodli se na tom v pondělí ve Valticích ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se svým slovenským protějškem Arpádem Érsekem, oznámila ministerstva dopravy obou zemí. Ministři o spolupráci podepsali společné prohlášení. Cestování na trase by se podle Kremlíka mělo do roku 2030 zkrátit zhruba ze čtyř hodin asi na tři a půl, přibližně o 35 minut.

Trať by měla být součástí velkého železničního spojení mezi zeměmí V4. Už dříve byla kvůli přípravám trati vytvořena expertní skupina, ve které zasedají zástupci všech zúčastněných zemí, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Skupina má za úkol najít řešení technických parametrů trati. Výsledkem projektu by mělo být zkrácení doby cestování mezi Varšavou, Ostravou, Brnem, Prahou, Bratislavou a Budapeští.

"Slovensko si uvědomuje vysokou přidanou hodnotu tohoto projektu do budoucnosti. Posílíme tím konkurenceschopnost středoevropského regionu a poskytneme lidem možnost cestovat pohodlně, rychle a ekologicky," uvedl v pondělí po jednání Érsek.

Ministerstvo dopravy kvůli mýtnému podalo rozklad k antimonopolnímu úřadu

Pondělní společné prohlášení zdůrazňuje potřebu rozvoje vysokorychlostní železniční trati a také tradičního vlakového spojení obou zemí.

Kremlík po jednání rovněž uvedl, že informoval slovenského ministra o přípravách na spuštění nového mýtného systému v České republice, který začne fungovat od 1. prosince. Kremlík kvůli tomu Érseka požádal o pomoc při informování slovenských dopravců o nutnosti registrace do nového systému.

Dalším tématem jednání byla spolupráce obou zemí při vývoji autonomních, tedy samořízených vozidel nebo české přípravy vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe. Slovensko kvůli projektu vypracuje vlastní studii proveditelnosti, která by měla zkoumat efektivitu projektu pro naše východní sousedy.

Kremlík jmenoval Mátla novým šéfem Ředitelství silnic a dálnic

V Česku se připravuje několik rychlodrah. Jejich výstavba by měla výrazně zvýšit kapacity současné železniční sítě a také zrychlit spojení na vytížených tratích. Správa železnic vybrala pět úseků, jejichž příprava by měla postupovat ve zrychleném režimu.

Jde o úseky Praha Běchovice - Poříčany, dále Přerov (Prosenice) - Ostrava - Svinov na páteřním tahu mezi Prahou, Brnem a Ostravou a úsek Brno (Modřice) - Vranovice na tahu Brno -Vídeň/Bratislava a dva úseky trati mezi Prahou a Drážďany. Stavba prvního úseku by měla začít v roce 2025.

OBRAZEM: V Alpách prorazili první úsek tunelu pro rychlodráhu Lyon-Turín

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!