Na tramvaje ForCity míří stovky reklamací, Škoda protestuje | E15.cz

Na tramvaje ForCity míří stovky reklamací, Škoda protestuje

15T Forcity
15T Forcity
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražský dopravní podnik (DPP) podal na nové tramvaje 15T ForCity přes čtyři stovky reklamací. Ředitel firmy Milan Křístek řekl, že některé závady se opakují. Podle výrobce Škody Transportation ale byly některé reklamace neoprávněné. Podnik by měl v příštím roce odebrat dalších 32 vozů, na které nemá dostatek peněz a zřejmě si bude muset půjčit několik miliard korun.

Už loni se u tramvají projevily závady na kolech, které spočívaly v protočení obruče vůči náboji jízdního kola. Letos byla část vozů odstavena kvůli vadným brzdám. Tramvaje jsou stále v záruce, pracovníci Škody Transportation vady opravují ve vozovně v pražské Pankráci.

Dopravní podnik už od škodovky odebral 61 nových tramvají ForCity. „Je tam řada závad. Registrujeme v tuto chvíli téměř 500 reklamací,“ řekl Křístek. Všechny tramvaje jsou dosud v záruce.

Škoda: Diagnostický systém je příliš citlivý

Podle Škody ale některé reklamace nebyly oprávněné. „Některé byly způsobeny i diagnostickým systémem tramvají, který byl v některých parametrech nastaven příliš citlivě. Proto nastávají případy, kdy dopravní podnik reklamuje i výstrahy diagnostického systému, tedy jev, kdy k závadě ani poruše ve skutečnosti nedošlo, ale systém z důvodu příliš přísně nastavené citlivosti vyhlásil výstrahu nějaké konkrétní součásti,“ sdělila mluvčí dodavatele Lubomíra Černá.

Příští rok by měl DPP převzít dalších 32 kusů. Stejné množství by měl podle platné smlouvy koupit každoročně až do roku 2017, na rok 2018 by mělo zbývat 29 vozů. Hodnota kontraktu je zhruba 19 miliard korun. „Jsme připraveni odebírat tramvaje, ale tramvaje, které jsou kvalitní a schopné provozu,“ řekl Křístek. I když mají tramvaje poruchy, smlouva se Škodou je podle DPP nevypověditelná.

Dopravní podnik mění plán, opravny si raději ponechá

Na nákup si bude muset podnik půjčit. Podle materiálu, který v úterý projednala rada hlavního města, by se mělo jednat o půjčku ve výši 5,5 až osm miliard korun. Z toho čtyři miliardy by sloužily na přefinancování směnky, kterou musí podnik v příštím roce splatit.

Kromě nejnovějších tramvají mají podle Křístka závady i starší typy 14T. Z 50 kusů, které podnik vlastní, jich je v opravně 15. Problémy jsou podle Křístka hlavně v převodovkách. Tyto vozy ale už nejsou v záruce, takže je podnik opravuje vlastními silami ve svých opravnách. Minulé vedení chtělo opravny prodat. Nový ředitel Křístek ale chce nejdříve najít pro opravny externí zakázky, kterými by si pracoviště na svůj provoz vydělávalo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah